دامپزشک نیوز گزارش می دهد

تغذیه توله سگ گلدن رتریور و آشنایی با رتریورطلایی مینیاتوری

توله های نژادهای بزرگ به سرعت رشد می کنند. این شتاب در رشد به این معنی است که نژاد های بزرگ سگ بسیار به مواد مغذی و کالری دریافتی و عدم تعادل و کمبود آنها حساس اند. جهت آگاهی بیشتر با دامپزشک نیوز همراه باشید .

0

به گزارش خبرنگار دامپزشک نیوز-  توله سگ های نژاد های بزرگ مانند  گلدن رتریور نیاز به توجه ویژه در سنین رشد خود دارند. به یک توله سگ که رشد مناسب آن ضروری است ، برای اولین بار باید شیر مادر یا آغوز داد و سپس شیر غنی شده. توله سگ باید برای حداقل 6 تا 8 هفته با شیر تغذیه شود. این موضوع از اهمیت بیش از حد برای توله سگ برخوردار است و 90 درصد از دفاع طبیعی بدن او را تشکیل می دهد.علاوه بر این منجر به جریان خون مناسب می شود.

نگاه کلی به تغذیه توله سگ ریتور طلایی

غذای اصلی برای توله سگ ها شیر است. دقت کنید که چربی شیر گاو بسیار کمتر از شیر سگ است و میزان پروتئین شیر گاو تقریبا نصف شیر سگ می باشد.  کلسیم و فسفر در شیر سگ دو برابر شیر گاو است. به دلیل میزان بالای لاکتوز در شیر گاو اکثرا باعث اسهال توله سگ ها می شود. پس غذای مناسبی برای توله سگ ها نیست. شما باید از شیرخشکهای مخصوص سگها استفاده کنید، در صورت نبود از شیر خشک انسانی بدون لاکتوز استفاده کنید .

از ۲ ماهگی به بعد کم کم حجم غذای کمکی را بیشتر کنید و از مقدار شیر کم کنید. گوشت مرغ پخته شده،برنج نرم به همراه ماست، آب گوشت یا مرغ به همراه سبزی و حبوبات پخته، می توانند برای استفاده در اوایل کمک کننده باشند. ابتدا غذای کمکی باید کمتر از نیمی از وعده های غذای روزانه را تشکیل دهد و به تدریج و با افزایش سن تعداد وعده غذاهای غیر شیری را افزایش داد. از 3 تا 4 هفتگی بهترین برنامه غذایی برای توله سگ شروع طعم و مزه های جدید و غذاهایی غیر از شیر مادر است.

این مرحله در یک توله سگ تشکیل شده از فرنی یا مواد غذایی مرطوب است. در حدود 6 تا 8 هفتگی باید به یک توله سگ کمی مواد غذایی خشک با آب داد. از هفته هشتم به بعد توله سگ باید از شیر گرفته و شروع به تغذیه از مواد غذایی جامد کند. خیلی بهتر است اگر این خوراک خاص این نژاد باشد. یک دامپزشک می تواند در انتخاب مواد غذایی مناسب و برنامه ریزی غذایی برای توله سگ تان به شما کمک کند. در این مرحله از رژیم غذایی او شیر باید قطع شود و ادامه آن می تواند باعث اسهال شود.

رژیم غذایی توله سگ رتریور طلایی در 2 ماهگی

در دو ماهگی شما می توانید به آرامی شروع به کاهش مواد غذایی مرطوب آن کنید تا زمانی که توله سگ بتواند به طور کامل مواد غذایی خشک استفاده کند. پس از آن نمودار مواد غذاییش را از 2 تا 4 ماهگی کنترل کنید. این سگ باید 4 یا 5 بار در روز تغذیه شود. علاوه بر این نظم و انضباط را به آن آموزش می دهد. توله سگ نیاز است تا یاد بگیرد که به طور مداوم در طول روز تغذیه نمی شود و فقط در زمان های خاص می تواند غذا بخورد.این بخشی از یک برنامه غذایی توله سگ است.شروع با قرار دادن یک کاسه مواد غذایی برای 10 دقیقه است ، این باید به توله سگ آموزش داده شود که زمان غدا خوردن او همین ده دقیقه است.

پس از 10 دقیقه باید مواد غذایی باقی مانده دور ریخته شود حتی اگر توله سگ آن را تمام نکرده است. این الگوی غذایی به آن اجازه می دهد این رفتار برایش تبدیل به عادت شود. پذیرش و تطبیق یک برنامه رژیم غذایی برای یک توله سگ بسیار مهم است . غذای توله سگ باید نسبت بالاتری از کالری ، چربی ، پروتئین و کلسیم از بزرگسالان آنها داشته باشد. دلیل این است که توله سگ ها هنوز در حال رشد هستند و در نتیجه نیاز بیشتری به همه چیز دارند.

رژیم غذایی توله سگ رتریور طلایی در 4 ماهگی

در سگ های بین 4 و 6 ماه تعداد وعده های غذایی (که ما مفصل در توله سگ گلدن رتریور صحبت کردیم) باید تا ۳ وعده کاهش یابد. میزان مواد غذایی برای توله سگ شما بسته به سن و وزن آن است. اگر شما هر گونه شک و تردید در مورد تغذیه آن دارید باید با دامپزشک خود مشورت کنید. در نهایت شما باید شروع به مخلوط کردن مواد غذایی تازه ، گوشت ماهی و یا سبزیجات با غذاهای تجاری خشک کنید.

مراقب باشید از غذاهای ممنوعه برای سگ ها استفاده نکنید. مواد غذایی مرطوب باید در حد اعتدال استفاده شود و استفاده بیش از حد آن می تواند باعث تجمع پلاک روی دندان او شود و باعث شود سگ مدفوع بد بو داشته باشد. تحت هیچ شرایطی شما نباید سگ خود را با غذای باقی مانده انسان تغذیه کنید.انسان به مواد غذایی خود نمک و شکر و ادویه اضافه می کند که برای سلامتی او بسیار مضر است.

تغذیه توله سگ در سن ۶ماهگی

هنگامی که توله سگ شما به سن 6 ماهگی می رسد، مصرف مواد غذایی او به دو بار در روز باید کاهش یابد . بعد از 6 ماه باید به توله سگ استخوان و گوشت گاو داده شود.استخوان به منظور تقویت دندان و لثه توله سگ داده می شود.

بهداشت غذایی برای توله سگ ها

مواد غذایی و ظروف باید همیشه تمیز باشد. به منظور جلوگیری از وجود حشرات بهداشت بسیار مهم است . حشره در آب می تواند باعث انگل های روده ای در توله سگ گلدن رتریور شود. اگر شما متوجه این مسئله شدید که توله سگ شما سه وعده به غذا میل ندارد باید به مشورت با دامپزشک او بپردازید. این عدم اشتها در یک توله سگ می تواند ناشی از انسداد روده و معده باشد یا به علت مصرف مواد غذایی سمی ، فراموش نکنید که توله سگ ها بسیار حساس و شکننده هستند و اگر شما علائم بیماری رانادیده بگیرید می تواند منجر به مسائل شدید و یا حتی مرگ و میر توله سگ ها شود.

همیشه به خاطر داشته باشید که شما هرگز نباید رژیم غذایی سگ تان را بدون مشورت با دامپزشک او تغییر دهید. این چیزی است که دامپزشک در مورد آن آموزش دیده و به صورت حرفه ای می داند که رژیم غذایی مورد نیاز سگ تان چیست.

نکاتی درباره سگ گلدن رتریور

  • رتریور طلایی یک سگ با اندازه متوسط و بزرگ است. شما باید برای این سگ بزرگ به اندازه کافی فضا فراهم کنید تا برای حرکت آزادانه در اطراف خانه فضای کافی داشته باشد. با داشتن یک حیاط می توانید فضای مناسبی را برای گلدن رتریور خود فراهم کنید .این سگ ها بسیار اجتماعی هستند و ترجیح می دهند در داخل خانه با خانواده های خود بمانند تا اینکه در خارج از منزل وقت بگذرانند. بنابراین مطمئن شوید که خانه یا آپارتمان شما به اندازه کافی بزرگ است تا برای چنین سگ فعال و هوشمندی مناسب باشد.
  • شما نباید توله سگ طلایی خود را بیش از 4-5 ساعت در روز تنها بگذارید. گلدن رتریور پیوندی قوی با صاحبان خود برقرار می کند ،به این معنی که آنها سگ خانواده هستند و مایل به بودن با انسان ها و بازی با کودکان در تمام سنین هستند. به همین دلیل رتریور طلایی اگر در تمام طول روز تنها بماند رنج می برد که در زمان می تواند باعث افسردگی و اضطراب جدایی شود و در برخی موارد باعث رفتار مخرب در سگ می شود. استخدام یک پرستار حیوان خانگی و یا کسی که در طول روز می تواند به نگه داری از سگ بپردازد ،کمک کننده است اما هیچ یک از این راه حل ها جایگزین حضور شما در کنار او نمی شود. باید هنگام خرید این نژاد به این نکته دقت کنید که شما یا دیگر اعضای خانواده باید هر روز به بازی با او بپردازید.
  • شما باید به دلایل ایمنی، تمام کابل های برق و سیم ها را در منزل تان قبل از آوردن توله سگ به خانه با محافظ مناسب بپوشانید. جعبه یک راه خوب است برای نگه داشتن سگ زمانی که شما از آن دور هستید. با این کار او را در یک مکان امن نگه می دارید و دیگر نگرانی دراین مورد ندارید.
  • رتریور طلایی هرگز نباید از شام باقی مانده و سایر مواد غذایی انسان تغذیه کند چون می تواند باعث آسیب آن شود.
  • شما می توانید آموزش اطاعت پذیری او را خودتان انجام دهید، این سگ به عنوان یکی از مطیع ترین نژاد ها در جهان شناخته شده است. رتریور طلایی برای شاد ماندن نیاز به داشتن فعالیت دارد. عدم ورزش و فعالیت باعث یک سری از مشکلات سلامتی از جمله چاقی و دیگر مسائل مربوط مانند بیماری های قلبی و فشار خون بالا و دیابت و یا مشکلات رباط ها و تاندون ها می شود.
  • عقیم کردن سگ می تواند باعث مشکلات مربوط به سلامتی در سگ طلایی شود. در این زمینه پیشنهاد می شود از روش های جایگزین بجای عقیم سازی استفاده شود مانند وازکتومی یا بستن لوله های رحمی.

سگ گلدن رتریور مینیاتوری
یک سگ وفادار، پر انرژی, دوستدار خانواده در اندازه کوچک اما با شخصیتی بزرگ به نام رتریور طلایی مینیاتوری که یک نژاد دو رگه درحال توسعه است . سگ طلایی مینیاتوری برای یک هدف خاص پرورش داده شده است تا به مردم این فرصت را بدهد که از رتریور طلایی در بهترین کیفیت اما در ابعاد کوچکتر لذت ببرند. پرورش دهندگان در حال تلاش هستند که حداکثر اصالت این نژاد را خفظ کنند و میزان شباهت آن به گلدن رتریور در حدود 50 تا 75 درصد می باشد.

تاریخچه سگ گلدن رتریور مینیاتوری

مینی سگ طلایی از ترکیب با نژادهای پودل و کوکر اسپانیل پرورش داده می شود. باشگاه کنل کلاب آمریکا این نژاد را به عنوان یک نژاد واحد به رسمیت نمی شناسد و این نوع را از گلدن رتریور می داند. اولین مینی سگ طلایی که به شهرت رسید و برای اولین بار پرورش داده شد توسط فردی به نام کتی بورگس در سال 2003 بود.

اولین ترکیب نژادی بین گلدن رتریور و Cocker Spaniel  انجام شد که تحت عنوان سگ کاکر طلایی شناخته می شد. این ترکیب ، سگ خیلی خوش اخلاقی نبود در نتیجه در مرحله بعد برای تکامل این سگ آن را با نژاد پودل ترکیب کردند که این سگ زیبایی فراوانی داشت اما مشکل این بود که به شدت هایپوآلرژیک بود.

معایب سگ گلدن رتریور مینیاتوری

ایجاد نسخه های کوچکتر از سگ های اصیل به معنی ترکیب ژن های آن با ژن های دیگر نژاد هاست . یکی از معایبی که آنها می توانند رنج ببرند بیماری های جدی است که در آن ها به وجود می آید مانند dwarfism  یا مشکلات مربوط به دستگاه گوارش . بنابراین زمانی که شما یک نژاد ناخالص خریداری می کنید باید از مراکز معتبر باشد تا از سلامت آن مطمئن شوید. بیماری هایی چون دیسپلازی ، لنفوم ، چشم گیلاسی ،کاردیومیوپاتی ، آلرژی ، سنگهای ادراری و مشکلات پوستی معمولا در رتریور طلایی مینیاتوری دیده می شود .

خصوصیات سگ رتریور طلایی مینیاتوری

سگ طلایی مینیاتوری فعال است واندازه ای کوچک تا متوسط و نیاز به برس زدن روزانه برای حفظ سلامت موهایش دارد . این سگ فوق العاده آسان آموزش می بیند و به مقدار زیادی ورزش و فعالیت نیازدارد ، اگر شما این امکان را برای آن ندارید این یک فاجعه است. مینی گلدن رتریور سگی بسیار مطیع است که بسیاری از آنها در حال خدمت به عنوان سگ درمان گر هستند.

تغذیه سگ گلدن رتریور طلایی مینیاتوری

این سگ جهت سالم ماندن  استخوان ها و مفاصل نیاز به پروتئین بالا در تغذیه اش دارد. شما می توانید غذای او را به ‌وعده های بیشتری تقسیم کنید. سگ شکاری طلایی به 2.5 فنجان از مواد غذایی به صورت روزانه نیاز دارد که تقسیم آن به دو وعده غذایی در طول روز مناسب است. شما نباید از این مقدار توصیه شده بیشتر به او غذا دهید زیرا این سگ دو رگه در معرض ابتلا به چاقی است.

طول عمر رتریور طلایی مینیاتوری

طول عمر مینی رتریور طلایی بین 10 تا 15 سال براورد شده است و طول عمر آن کمی طولانی تر از گلدن رتریور است. در گلدن رتریور طول عمر 10تا 12 سال دیده می شود.

منبع: گردآوری

 

انتهای پیام/