دامپزشک نیوز گزارش می دهد

نکات مهم درباره نگهداری از سگ شیتزو

سگ شیتزو  Shih Tzu یک سگ عروسکی ، پاکوتاه و مودراز خانگی است برق شادمانی و شیطنت را می‌توانید به راحتی در چشمان شیتزو بازیگوش پیدا کنید.شیتزو نژادی وفادار و قابل اعتماد است. در قدیم لقب شیر تبتی به این نژاد داده شده بود و از آن به عنوان سگ نگهبان هم استفاده می شد. در این گزارش به معرفی این سگ و نحوه نگهداری آن پرداخته شده است.

0

به گزارش خبرنگار دامپزشک نیوز_ شیتزو نژادی وفادار و قابل اعتماد است. در قدیم لقب شیر تبتی به این نژاد داده شده بود و از آن به عنوان سگ نگهبان هم استفاده می شد. سگ های کوچک و عروسکی به دلیل این که برای زندگی در آپارتمان گزینه ی مناسبی هستند طرفداران بیشماری دارند. این سگ های کوچک حتی درآپارتمان های کوچک هم میتوانند زندگی خوبی داشته باشند.

واژۀ شیتزو به معنی شیر کوچک است اما برخلاف معنی نامش هیچ نشانه ای از خوی درنده ندارد و شکارچی هم نیست .

درصورتی که حیوان خانگی شما سگ شیتزو می باشد و یا قصد نگهداری آن را داشته باشید باید از روش های مراقبتی و نگهداری سگ شیتزو آگاه باشید.

مشخصات ظاهری سگ شیتزو

شیتزو چشم های درشت و گردی داشته که اغلب با موهای بلند صورت او پوشیده شده و به چهره حیوان، معصومیت ویژه‌ای می بخشد. دمش شبیه به پرچم برافراشته ای در پشت بدن قرار می گیرد. پوشش بدن بسیار بلند و متراکم بوده، به رنگ های زرد طلایی و سیاه با لکه های سفید ، خاکستری در ناحیه سینه و پوزه دیده می شود.

وزن شیتزو معمولاً بین ۴ تا ۸ کیلوگرم بوده وقد متوسط آن ۲۰تا۲۸ سانتی مترمی باشد.طول عمرش نیز۱۰تا ۱۶ سال است .سگ نژاد شیتزو از نظر جثه، سگی است که طول بدنش از ارتفاع آن بسیار بیشتر است و در صورت بلند بودن موها به نظر می رسد که روی زمین می خزد.

ویژگی های رفتاری سگ شیتزو

شیتزوها به دلیل فیزیک خاصی که دارند کمتر می‌توانند شناگران خوبی باشند و هیچ علاقه‌ای به شنا کردن ندارند. این نژاد در گرما به راحتی زندگی نمی‌کند و محیط‌های خنک محل مناسب تری برای زندگیشان است. آن ها با حیوانات دیگربه خوبی کنار می آیند اما شیتزوها مناسب کودکان نیستند.

زیاد واق واق می کنند که باید از کودکی آموزش ببینند . ریزش موی کمی دارند ولی زیاد خرو پف و خس خس می کنند . سگ شیتزو بودن در کنارخانواده و صاحبش را به هرفعالیتی ترجیح می دهد. بسیار انعطاف پذیر هستند و نسبت به شرایط و موقعیت‌های جدید سازگاری بالایی از خود نشان می‌ دهند.

تاریخچه سگ شیتزو

یکی از گمان هایی که می‌توان به تاریخچه سگ شیتزو زد، چینی بودن این سگ است. نام شیتزو در اصل به معنای ” شیر کوچک ” می‌باشد که تاریخچه این نژاد به تبت بر می‌گردد. در اوایل این نژاد به عنوان سگ‌های نگهبان کاربرد داشتند تا این که در کاخ‌های امپراطوری چین این سگ ها در کنار بیوه‌های سلطنتی جای گرفتند و مورد استقبال کاخ‌ها شدند.

بسیاری از پروش دهندگان امپریالیستی در کاخ امپراتوری چین این سگ را پرورش می‌داده اند. بسیاری از سگ‌های شیتزو در پرورشگاه‌های تبتی نیز آموزش و تربیت شده اند. صدها سال سگ شیتزو زندگی سلطنتی خود را در کاخ‌های این امپراتوری‌ها تجربه کرد و پشت سر گذاشت. نژاد سگ شیتزو تا اواخر دهه ۱۹۶۰ در پشت دیوارهای کاخ‌ها چین زندگی می‌کرد.

تا این که باشگاه‌های نژادی در پکن و سپس در انگلستان به آموزش و پرورش این سگ پرداختند. این نژاد قبل از جنگ جهانی اول از چین به اروپا راه پیدا کرد و از آن جا به سایر کشورهای دیگر از جمله انگلستان رفت. در سال ۱۹۶۹ سگ شیتزو در لیست نژاد‌های مختلف سگ ثبت شد. این نژاد یکی از نژاد‌های مورد علاقه ژنرال داگلاس و بانو برونریج بوده است.

بیماری‌های رایج سگ شیتزو

شیتزوها عموما سگ های سالمی هستند و کمتر دچار بیماری‌ می‌شوند. دراین مطلب به تعدادی از بیماری های احتمالی سگ شیتزو اشاره می کنیم.

به طور کلی بیماری‌های چشمی در بین این نژاد به وفور یافت می‌شود ;شامل : اختلال عدسی چشم ، خشکی چشم ، بیماری پلک آنتروپیون ،  آب مروارید ، بیماری چشم گیلاسی و بیماری اپیدورا چشم. درنتیجه معاینه مداوم توسط دامپزشک ضروری می باشد.

از بیماری‌های رایج در این نژاد می‌توان به ناهنجاری مفصل ران (Hip dysplasia)، دررفتگی کشکک (Patellar luxation)، نارسایی کلیه در توله‌ها (Juvenile renal dysplasia)، سنگ مثانه (Bladder stones)، عفونت مثانه (Bladder infection)، فتق ناف (Umbilical hernia)، عطسهٔ معکوس (Reverse sneezing)اشاره کرد.

انواع سگ شیتزو

انواع سگ شیتزو شامل شیتزو اروپایی ، شیتزو آمریکایی ، شیتزوامپراتوری ، شیتزومینیاتوری ، شیتزو کراس ، شیتزو تریر، شیتزو مالتیز می باشد.

قیمت سگ شیتزو

اگر قصد خرید سگ دارید، بهتر است از تولگی او را بزرگ کنید. قیمت سگ شیتزو در بازار با توجه به ویژگی های آن ها، سن و اصیل یا کراس بودن بسیار متفاوت است شیتزوها جزو سگ های گران قیمت هستند. قیمت سگ شیتزو کراس (در صورتی که کراس واقعی باشند نه میکس چند نژاد نامعلوم) در بازار از حدود ۲ میلیون تومان شروع می شود.

کراس ها بسته به ظاهرشان تا ۵ میلیون تومان هم قیمت گذاری می شوند. پیدا کردن و خرید سگ شیتزوی اصیل در ایران کمی مشکل است و اگر پیدا شود قیمت بالایی دارد. قیمت سگ شیتزوی خالص در ایران از حدود ۴ میلیون تومان شروع شده و به ۸ میلیون و حتی بیشتر می رسد.

توصیه قبل از خرید سگ شیتزو

توصیه می شود خرید سگ قبل ازسن 2 ماهگی نباشد و خرید از جای معتبر انجام شود و قبل ازخرید با مشورت دامپزشک از سلامت آن اطمینان حاصل کنید.حتما قبل از خرید تحقیق نموده تا آگاهی های لازم کسب شود.

تغذیه سگ شیتزو

یکی از نکات بسیار مهم در نگهداری سگ شیتزو نوع تغذیه این سگ است. از آن جایی که این نژاد سگ مستعد به چاقی است باید در کیفیت و همچنین کمیت غذای آن دقت فراوان به کار گرفت. گوشت و استخوان میزان پروتئین مورد نیاز سگ را تامین کرده و مورد نیاز رژیم این سگ است. قند و نشاسته سبب چاقی می‌شوند و مشکلاتی در زمینه آب مروارید و پوسیدگی دندان و آلرژی به همراه دارند که باید با احتیاط مصرف شوند.

فیبر گزینه بعدی در رژیم غذایی سگ شیتزو است که با کمک سبزیجات و میوه جات قابل جبران است. بهتر است از سبزیجات ارگانیک برای آن استفاده کنید. بیشتر مواد غذایی خام در تولید عضلات و سلامتی پوست و موی سگ تاثیر به سزایی دارد. مصرف کافی امگا ۳ و امگا ۶ در پیشگیری از بیماری هایی مانند استخوان و دندان‌ها کمک کرده و در سلامت پوست و مو نیز موثر است.

آموزش سگ شیتزو

هرچند تمامی سگ‌ها مدفوع خود یا سایر نژادها را می‌خورند، اما این رفتار در سگ شیتزو بیش از سایرین دیده می‌شود. بهترین راه برای جلوگیری از این مشکل این است که هیچ‌ گاه اجازه ندهید این رفتار به عادت شیتزوی شما تبدیل شود. لازم است بطور مداوم سگ خود را تحت نظر داشته باشید و مدفوع او را جمع کنید تا در دسترسش قرار نداشته باشد.

در صورت خوردن مدفوع باید سگ را به نزد دامپزشک ببرید. سگ شیتزو حتما باید از توله گی آموزش ها ی لازم را فرا بگیرد زیرا درغیر این صورت در آینده صاحب خود را می آزارد و به حرف او گوش نمی کند. شیتزوها مشکل خراب کردن لوازم منزل را دارند. قبل از تربیت و آموزش کامل ، اجازه تنها در خانه گشتن را به آن ندهید.

شرایط نگهداری سگ شیتزو

سگ‌های شیتزو معمولا موهای پر پشت و بلندی دارند که نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای دارد. موهای بلند این سگ‌ها را باید روزانه برس کشید همچنین موهای صورت این سگ هم نیاز به برس کشیدن روزانه و رسیدگی دارند. به صورت کلی صاحبان سگ  شیتزو خوب می‌دانند که یکی از ویژگی‌های این نژاد موهای بلند و زیبای آن است.  بهترین حالت استفاده از برس‌های سیمی برای این سگ می‌باشد. در صورتی که نگهداری موی بلند این سگ برایتان دشوار است می‌توانید موهایش را کوتاه نگه دارید.

هر سه الی چهار هفته یک مرتبه نیز باید حمام شوند. مسواک زدن نیزاز اهمیت بسیاری برخوردار است .ناخن‌ها نیز به صورت ماهانه می‌بایست کوتاه شوند. در صورتی که ناخن‌ها مرتب نشوند ممکن است دچار شکستگی شوند و عفونت ایجاد کنند. عفونت پوست در پای ناخن بر روی عروق خونی و رگ‌های عصب این سگ تاثیر گذاشته و درد زیادی به همراه دارد. در بین تمامی نژاد‌های سگ تنها سگ شیتزو است که باید تحت نظافت چشم نیز قرار گیرد.

چشم این سگ‌ها به دلیل فرم و فیزیک خاصی که دارد می‌بایست با دستمال کاملا بهداشتی گوشه چشم هایشان تمیز شود. این سگ در طی روز تنها یک مرتبه به غذای خشک نیاز دارد. گوش‌های سگ شیتزو نیز می‌بایست یک مرتبه در ماه تمیز شوند. این نژاد مستعد به مشکلات و بیماری‌های رایج گوش می‌باشد.

قسمت گوش بیرونی را با یک پد بهداشتی مرطوب تمیز کرده و با یک روغن مخصوص آن را کمی چرب کنید. روزانه باید زمانی را برای بازی کردن به این سگ‌ها اختصاص داد البته آن ها ذاتا پرچنب وجوش هستند. سگ شیتزو نباید به مدت طولانی تنها بماند. شیتزوها برخورد نسبتا خوبی با غریبه ها دارند ودرمدت کوتاهی با آن ها آشنا می شوند. سگ شیتزو برای شاد بودن به محبت وآغوش شما نیاز دارد.

مراقبت از شیتزو در سنین بالا

طول عمر متوسط شیتزو ها بین 10 تا 16 سال است و بیشتر شیتزو ها حدود 13 سال زندگی می کنند. سن شروع دوره پیری توسط دامپزشکان سن بین 9 و 10 سال ذکر شده است. بزرگسالان شیتزو که در سلامت کامل به سر می برند باید توسط دامپزشک یک بار در هر سال معاینه شوند.اما شیتزوی مسن باید دو بار در هر سال یعنی هر 6 ماه یک بار معاینه شود. در مورد سگ های مسن بسیاری از شرایط بهداشتی وجود دارد که شما باید از آن مطلع باشید.

سیستم ایمنی بدن آن ها تضعیف شده و مستعد بسیاری از بیماری ها می شوند. دو بار در سال برای بررسی قلب و مسائل مربوط به ارتوپدی مانند زانو و لگن و پشت،هم چنین بررسی سلامت کبد و کلیه ها،عملکرد پروستات و بزرگ شدن آن باید انجام ‌شود. در ماده ها غدد پستانی هم باید بررسی شوند. هم چنین شنوایی و بینایی و آزمایش خون و شمارش کامل سلول های خون (برای چک کردن عملکرد غده ای و کم خونی مهم است) و آزمایش ادرار و مدفوع نیز لازم است. به یاد داشته باشید که بهترین راه پیشگیری از بیماری هاست نه درمان آن ها.

گردآوری: مریم محمدی

انتهای پیام/