دامپزشک نیوز گزارش می دهد

همه چیز درباره ژرمن شپرد سگ همه فن حریف

سگ ژرمن شپرد (German Shepherd)یکی از سگ‌های باهوش و شجاع  نژاد آلمانیست که به سگ چوپان معروف است، در این گزارش به توانایی های این سگ می پردازیم.

0

به گزارش خبرنگاردامپزشک نیوز- ژرمن شپرد که جزو 10 نژاد محبوب سگ در دنیا است شجاعت و از خود گذشتگی کم ‌نظیری دارد. این سگ بطور شگفت‌انگیزی قادر به انجام هر کاری است و به نوعی آچار فرانسه سگ‌ها محسوب می‌شود. البته به شرطی که به خوبی او را آموزش دهید. وزن این سگ بین ٣٠ تا ۴٠ کیلوگرم و ارتفاع و قد آن ۵۵ تا ۶۵ سانتی متر می رسد. طول عمرش نیز 9 تا 13 سال است .

انواع ژرمن شپرد

این نژاد در سه نوع ژرمن کار(work) ، شولاین( showline) و ژرمن چک (chek)  که از نظر ظاهری مانند showline  بدون شیپ و از نظر کارایی برتر از work عمل میکند وجود دارد، همچنین نژاد بلژیکی که خود چهارنوع است وژرمن شپرد سفید. البته در سال‌های اخیر ژرمن King نیز به این دسته ‌بندی اضافه شده‌ است.

ویژگی های ژرمن شپرد

اولین ویژگی یک ژرمن شپرد خوب، قدرت، چالاکی، عضلات مناسب و هوشیاری است. معروف بودن این نژاد به خاطر قهرمان بودن در بازی های عملیات امداد و نجات صلیب سرخ و نیروی پلیس پس از جنگ جهانی اول بر می‌گردد. این سگ اصالتاً یک سگ چوپان است که طی سال ها نگهداری و پرورش ، به قابلیت های عملیاتی زیادی دست یافته است. سگ ژرمن شپرد می‌تواند مواد مخدر را شناسایی کند،نگهبانی دهد، کمک و راهنمای نابینایان ومعلولین باشد.

همچنین درتعقیب مجرمان ، غریق نجات و خدمت در ارتش توانایی زیادی دارد ،هم‌ بازی خوبی برای کودکان است و درنهایت دوست و همراه بسیار خوبی برای شما می باشد. سگهای این نژاد شخصیتی ممتاز داشته، باوجود داشتن بی باکی، جسارت و اعتماد به نفس بالا در برخورد با دشمنان، در برابر صاحب خود بسیار متواضع و مودب هستند. این سگ‌ها چشم‌های تیزبینی درشب وتاریکی دارند.

در حادثه پلاسکو نیز از این سگ ها به عنوان زنده یاب استفاده شد نام مشهورترین آن ها تیدا است . همه این ویژگی‌های فوق‌العاده، ژرمن شپرد را به یک سگ قهرمان تبدیل کرده است.

 داستان محبوبیت ژرمن شپرد

در پایان جنگ جهانی اول، سرجوخه لی دونکان توله‌ای را از فرانسه به لس آنجلس برد و در آنجا او را تعلیم داد. دونکان نام رین تین تین (Rin Tin Tin)  را برای این توله انتخاب کرد. رین تین تین به زودی تبدیل به ستاره سینما شد و در 27 فیلم هالیوودی بازی کرد. جالب است بدانید که این سگ به چنان معروفیتی دست یافت که در یک هفته 10 هزار نامه از طرف طرفدارانش دریافت کرد! سگ ژرمن شپرد در بریتانیا با عنوان آلساتیان Alsatian   شناخته می‌شود همچنین ژرمن شپرد یکی از محبوب ترین نژادهای سگ در آمریکا است.

تاریخچه ژرمن شپرد

سگ ژرمن شپرد برای اولین بار در سال ۱۸۹۹ در تاریخ ثبت شده است. همان طور که نام او نشان می دهد (چوپان آلمانی ) از کشور آلمان منشا می گیرد.در قرن نوزدهم این نژاد توسط کاپیتان Max von Stephanitz که می خواست یک سگ با ویژگی هایی هم چون توانایی کار برای ارتش و پلیس داشته باشد به پرورش این نژاد پرداخت. نتیجه این شد، یک سگ باهوش و تطبیق پذیربه نام هکتور لینکشین . البته بعدها نام این سگ را به هوراند فون گرافراث تغییرداد.

در جنگ جهانی اول محبوبیت این نژاد رو به رشد گذاشت زیرا بسیار به کمک سربازان آلمانی پرداخت.این سگ در تحویل مواد غذایی و سایر ضروریات در جنگ بسیار کمک کننده بود. جالب است که بدانید آمریکایی ها هم جزو پرورش دهندگان اصلی این نژاد بحساب می آیند. اما تفاوت هایی بین پرورش این دو نژاد وجود دارد.

تغذیه سگ ژرمن شپرد

مقدار روزانه توصیه شده 3 الی 4 فنجان غذای خشک با کیفیت است که می‌توانید آن را در دو وعده در اختیار سگ ژرمن خود قرار دهید. البته لازم به ذکر است که میزان غذای مورد نیاز سگ شما، به اندازه، سن، بدن، سوخت وساز (متابولیسم) و میزان فعالیت آن بستگی دارد. سگ ها نیز درست مانند انسان‌ها می‌توانند با یکدیگر تفاوت داشته باشند و همه آن‌ها به مقدار مشابهی غذا نیاز ندارند. نیاز به گفتن نیست که یک سگ بسیار فعال بیش از یک سگ تنبل نیاز غذایی دارد.

کیفیت غذای سگی که شما می خرید نیز باعث ایجاد تفاوت می‌شود، هر چه غذای سگ بهتر باشد، نیازهای سگ را بهتر تامین می‌کند و کمتر نیاز دارید تا از آن در ظرف سگتان بریزید. اگر سگ شما شروع به افزایش وزن کند، غذا را کمتر کنید. اگر او بیش از حد لاغر به نظر می‌رسد ، کمی بیشتر اضافه کنید. شما می‌توانید با استفاده از یک روش بسیار ساده متوجه شوید که آیا ژرمن شپرد شما دچار اضافه وزن شده است یا خیر. تنها کافی است دست خود را روی بدنش بگذارید، شصت خود را همتراز با ستون فقرات قرار دهید و انگشتان خود را در دوطرف بدن سگ  قرار دهید.

پس از انجام این کار اگر توانستید دنده‌های سگ خود را زیر لایه‌ای از ماهیچه حس کنید، یعنی وزن سگ ژرمن شما مناسب است. اگر دنده‌ها را به چشم مشاهده کردید، یعنی سگ شما دچار لاغری مفرط است ودر صورتی‌ که دنده‌ها را حس نکردید، سگ ژرمن شپرد شما به یک رژیم غذایی جدی برای کاهش وزن نیاز دارد. البته این روش برای بیشتر سگ‌ها قابل استفاده است.

تغذیه توله سگ ژرمن

برای اولین بار باید به آن شیر مادر و یا آغوز داد و سپس  شیر غنی شده داد. توله سگ باید برای حداقل شش تا هشت هفته با شیر تغذیه شود. این موضوع از اهمیت بیش از حد برای توله سگ برخوردار است و 90 درصد از دفاع طبیعی بدن او را تشکیل می دهد.علاوه بر این, منجر به جریان خون مناسب  می کند. دقت کنید که چربی شیر گاو بسیار کمتر از شیر سگ است و میزان پروتئین شیر گاو تقریبا نصف شیر سگ می باشد.  کلسیم و فسفر در شیر سگ دو برابر شیر گاو است.

به دلیل میزان بالای لاکتوز در شیر گاو اکثرا باعث اسهال توله سگ ها می شود.پس غذای مناسبی برای توله سگ ها نیست. شما باید از شیرخشک های مخصوص سگها استفاده کنید، در صورت نبود از شیر خشک انسانی بدون لاکتوز استفاده کنید. از دو ماهگی به بعد کم کم حجم غذای کمکی را بیشتر کنید و از مقدار شیر کم کنید. گوشت مرغ پخته شده،برنج نرم به همراه ماست، آب گوشت یا مرغ به همراه سبزی و حبوبات پخته، می توانند برای استفاده دراوایل کمک کننده باشند. ابتدا غذای کمکی باید کمتر از نیمی از وعده های غذای روزانه را تشکیل دهد و به تدریج و با افزایش سن تعداد وعده غذاهای غیر شیری را افزایش داد.

بیماری های ژرمن شپرد

رایج ترین مشکلات سلامتی در سگ چوپان آلمانی عبارتند از: دیسپلازی هیپ، دیسپلازی آرنج، هموفيلی، نفخ ، پان استئیتیت،  آلرژی ، آب مروارید، صرع ، دیابت ،بیماری دژنراتیو دیسک ، پانکراتیت ، مشکلات تیروئید ، مشکلات گوارشی وسرطان .از دیگر موارد مهم ، فیستول اطراف مقعد ، مگازوفاگوس ، استئوارتریت ، میلوپاتی دژنراتیواست. برخی دیگر از بیماری های شایع دراین نژاد شامل بیماری های ژنتیکی ژرمن شپرد، بیماری های ویروسی ، بیماری های باکتریایی و بیماریهای انگلی می باشد . مراجعه منظم به دامپزشک برای جلوگیری از آنها بسیار مفید است.

حمام کردن سگ ژرمن شپرد

اصولا توله سگ های زیر۲ ماه ژرمن شپرد که در کنار مادر خود زندگی می کنند نیازی به شستشو ندارند و مادر به خوبی نظافت و بهداشت آنها را تامین می کند.شستن توله سگ های زیر ۲ ماه هم کار پرخطر و نامناسبی است زیرا در این سنین و قبل از واکسیناسیون، توله سگ ها به شدت در معرض بیماری و مستعد سرماخوردگی هستند. شستشوی سگ ها باید با شامپوی مخصوص و حداقل هر ۳هفته تا یک ماه یکبار باشد.لازم به ذکراست که بعد از شستشوبهتراست بدن سگ با روغن های مخصوص چرب شود.

مراقبت از ژرمن شپرد

توله سگ چوپان آلمانی باید اجتماعی شود و آموزش ببیند که بتواند با شما زندگی کند .این سگ فوق العاده قادر و با توانایی های بالاست و به درستی ترفندها را یاد می گیرد. یک هماهنگی میان ورزش ،رژیم غذایی و محبت توله سگ بسیار مهم است. علاوه بر رژیم غذایی در چوپان آلمانی فراموش نکنید که داروهای پیشگیرانه و واکسیناسیون نیز مهم است.

پوشش سگ ژرمن شپرد

پوشش بدن ژرمن شپرد دارای رنگ‌های مختلفی شامل سیاه، سیاه و کرمی، سیاه و قرمز، سیاه و نقره‌ای، سیاه و قهوه‌ای، آبی، خاکستری، قرمز جگری و سفید می‌باشد.

عقیم سازی سگ ها

عقیم کردن سگ ها به خصوص, باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان استخوان می شود. یک مطالعه نشان داد که عقیم سازی سگ ها به احتمال زیاد به توسعه استئوسارکوم کمک‌می کند و نسبت به سگ های عقیم نشده این سرطان در آنها بیشتر است. عقیم کردن سگ قبل از یک سالگی او را بیشتر در معرض این سرطان قرار می دهد ،بنابراین شما نباید سگ تان را تا زمانی که حداقل به 18 یا 24 ماهگی برسد عقیم کنید.

مشکلات گوارشی در سگ چوپان آلمانی

اگر شما صاحب یک چوپان آلمانی هستید باید به طور منظم با دامپزشک خود در مورد رژیم غذایی سگ تان مشورت کنید. با توجه به این مسائل شما ممکن است نیاز به تنظیم یا حذف انواع خاصی از مواد غذایی یا اضافه کردن مکمل یا حتی طراحی یک رژیم غذایی خام داشته باشید. با توجه و مراقبت شما این نژاد قادر به زندگی سالم و خوب خواهد بود. اختلالات روده یا معده شامل موارد زیر می باشد:

اسهال و استفراغ، زخم، نارسایی بخش اگزوکرین لوزالمعده EPI وسندرم روده.

پیشگیری از مشکلات معده در سگ ژرمن

مطمئن شوید که شما یک ترکیب خوب از پروتئین و چربی و کربوهیدرات را برای آن فراهم می کنید. برای یک چوپان آلمانی حدود 20 درصد از مواد غذایی اش باید از پروتئین تشکیل شده باشد و 5 ٪ از چربی (کم کردن حدود 2 ٪ از چربی غذایی برای تغذیه توله سگ ها نیاز است.) اما مهم تراز تفکیک مواد مغذی این است که کیفیت مواد تشکیل دهنده آن تضمین شده باشد. از نظرپروتئین شما باید مطمئن شوید که پروتئین با کیفیت بالا انتخاب کنید .

منابع خوبی از پروتئین برای چوپان آلمانی گوشت قرمز و ماهی است. مرغ انتخاب خوبی برای این نژاد نیست, به دلیل این که غذاهای تهیه شده با مرغ اغلب با محصولات جانبی که کیفیت خوبی ندارند آماده می شود. ازنظر چربی, مطمئن شوید که مواد غذایی با کیفیت بالا و منبع چربی خوب به او‌ بدهید . اسیدهای چرب امگا-3 انتخاب خوبی است که با استفاده از ماهی به عنوان منبع اصلی آن می توانید آن را تامین کنید.

 علائم پیری سگ ژرمن شپرد

فعالیت های عمومی کاهش می یابد. خواب او بیشتر و عمیق تر می شود. از دست دادن علاقه به فعالیت های خانوادگی. اشتیاق کمتر برای پیاده روی طولانی مدت.

 نظافت و نگهداری نژاد ژرمن

چوپان آلمانی سگی با ضخامت متوسط پوشش مویی است و دو لایه پوشش خارجی دارد. به طور مداوم پوشش موی او ریزش دارد و ریزش او در بهار و پاییز بیشتر می شود . بقیه زمان های سال برس زدن هفتگی موهای او به طور کلی برای تمیز نگه داشتن آن و کنترل ریزش موی او کمک کننده است. اگر شما آلرژی دارید نباید این نژاد را انتخاب کنید چون ریزش مویش زیاد است. بقیه مراقبت های اولیه شامل تمیز کردن و کوتاه کردن ناخن های او هر چند هفته یک بار و مسواک دندان ها می شود.

معاینات و واکسیناسیون نیز ضروری است که برای او  توصیه می کنیم .ما برای او چک آپ و تست های روتین سالیانه برای غربالگری بیماری ها را توصیه می کنیم. یکی دیگر از مراقبت های لازم برای حیوان خانگی تان ثبت نام برای بیمه سلامت او است. تا از نظر هزینه های بیماری های احتمالی به مشکل برنخورید. تمیز کردن گوش هم به صورت هفتگی باید انجام شود. ورزش سگ تان را هم به طور منظم انجام دهید اما بیش از حد نباشد. اغلب، در اثر عفونت پريودنتال سگ دندانش را از دست می دهد.

عفونت ها احتمالا می توانند به سایر نقاط بدن او نیز نفوذ کنند. مهم است که از مسائل مربوط به مسائل بهداشتی سگ های مسن مطلع شوید و مراقبت های خوبی داشته باشید . مانند دیگر سگ‌های گله، ژرمن شپرد ها زیاد واق واق می‌کنند ولازم است آموزش ببینند. سگ های ژرمن علاقه زیادی به جویدن دارند و از نابود کردن چیزها با استفاده از آرواره‌های قوی خود، لذت می‌برند، توجه داشته باشید که جویدن چیزهای سفت می‌تواند به دندان سگ شما آسیب برساند.

همچنین قورت دادن استخوان‌ها و اشیاء کوچک هم ممکن است ژرمن شپرد شما را دچار خفگی کند. بهترین راه حل ها، استفاده از اسباب‌بازی‌های جویدنی است که معمولا به شکل استخوان هستند و می‌توانند همزمان به سلامت سگ و خورده نشدن اشیاء منزل به شما کمک کنند.

 

انتهای پیام/