دامپزشک نیوز گزارش می دهد

نحوه تشخیص بیماری در لاک پشت های خانگی + تصاویر

لاک پشت جانداری وحشی ، خزنده ، تخم‌گذار و خونسرد است که گاهی توسط افراد علاقمند به عنوان حیوان خانگی در خانه نگهداری می شود، دراین گزارش  نگاهی کلی به لاک پشت ها داریم .

0

به گزارش خبرنگار دامپزشک نیوز_ بسیاری از افراد دوست دارند به جای نگهداری از سگ یا گربه از حیوانات دیگری مانند لاک پشت در خانه مراقبت کنند. اما نگهداری از این حیوان شرایط خاص خود را دارد و باید در زمینه نگهداری از این حیوان اطلاعات لازم را کسب کرد.

این جاندار عمر طولانی دارد اما صدمات ناشی از حمل،گرسنگی و شرایط نگهداری آنها در منازل و نامتعادل بودن هوای محیط ممکن است موجب عمر کوتاه یا مرگ سریع آنها شود. لازم به ذکر است که لاک‌پشت‌ها برحسب محیط زیستی به چهار دسته تقسیم می‌شوند: ۱- رودخانه‌ای. ۲ – دریایی. ۳ – خاکی. ۴ – بی‌لاکان که لاک در آن‌ها از چندصد قطعه استخوان کوچک به وجود آمده و به‌طور ناقص رشد کرده‌اند. حدود 250 گونه مختلف از لاک پشتها و سنگ پشتها در سرتاسر دنیا وجود دارند. آنها در زیستگاههای مختلف ، از اقیانوس گرفته تا صحراها ، زندگی می کنند. اما در مکانهایی با اب و هوای سرد قادر به زندگی نیستند.

خصوصیات لاک پشت ها

نام‌های دیگری برای لاک‌پشت در فارسی وجود دارد که عبارتند از سنگ‌پشت،خشک‌پشت ،کاسه‌پشت ،کَشَف ،کشتوک ،کَشَو  و باخه. لاک‌پشت از جانورانی است که سالیان دراز عمر می‌کند و کمتر مریض می‌شود و می‌تواند برای مدت‌های مدید غذا نخورد.

همه لاک‌پشت‌ها آرواره‌های بدون دندان دارند و در اطراف این آرواره‌ها استخوان‌های تیزی برای خرد کردن غذا وجود دارد، در اصطلاح منقار دارند. گوشت لاک پشت طعمی شبیه به گوشت خرگوش و مرغ دارد. البته باید توجه داشت که در دین اسلام گوشت لاک پشت حرام است .همه لاک پشتها چه دریایی و چه خشک زی در خشکی تخم گذاری می کنند. آنها در گودال هایی که عمق کمی دارد تخم گذاری می کنند و روی تخم های خودشان را با شن و یا خاک می پوشانند و گرمای خورشید به باز شدن تخم ها کمک می کند.گونه هایی از لاک پشت ها نیز گاهی اوقات برخلاف تصور عموم خیلی عجیب و خطرناک می شوند ، مانند لاک پشت گوش قرمزکه ظاهرا موجودي تزئيني است اما اين لاك پشت ناقل باكتري هاي بيماري ‘سالمونلا’ است.

دست زدن به لاک پشت

شما هرگز نباید بدون دستکش به لاک پشت ها دست بزنید . اگر این کار را کردید به سرعت دست خود را با آب گرم و صابون شستشو دهید؛ زیرا ممکن است باکتری سالمونلا از لاک پشت به شما منتقل شود . دست زدن به لاکپشت می تواند سبب مریضی او هم بشود ، زیرا با لمس دست شما دمای بدن او تغییر می‌کند و سیستم ایمنی بدنش ضعیف خواهد شد.

تشخیص لاک پشت نر و ماده

لاک پشت نر دارای دماغه بلندتری نسبت به لاک پشت ماده می باشد و پنجه های لاک پشت نر کشیده و پهن است و ناخن های بلندی دارد. لاک پشت ماده دارای دم کوتاه و نازک تری است اما دم لاک پشت نر ضخیم و بلند است. لاک زیر شکم نر بیضی شکل و به صورت مقعر (فرو رفته) است ولاک زیر شکم ماده ها پهن وصاف است. شکم فرورفته لاک پشت نر موجب می شود تا جفت گیری برای آن راحت شود. معمولا لاک پشت ماده بزرگ تر است. اگر در انتخاب جنسیت آن تردید دارید پیشنهاد می شود لاک پشت نر بخرید. لاک پشت ماده باید ۲ تا ۳ بار در سال با لاک پشت نر تماس برقرار کند تا تخمک گذاری درست داشته باشد.

نکته مهم در رابطه با سنگ لاک پشت

لاک یک نوع صدف نیست . لاک مجموعی از پلاک های استخوانی است که به اسکلت حیوان متصل است. این پلاک ها پوشیده از پولک هایی از جنس کراتین است. لاک به مرکز عصبی لاک پشت وصل است و شکم لاک پشت نیز از استخوان های مسطح ساخته شده است. لاک دو سوم وزن لاک پشت را تشکیل می دهد و مانعی طبیعی در مقابل تهاجم حیوانات و انگل ها است.  در صورتی که لاک آسیب دیده باشد و اعضای بدن نمایان نباشد، می توان آن را با پلاستیک های پلمیری ترمیم کرد. در غیر اینصورت باید به پزشک مراجعه کنید. لاک پشت به صورت توده ای یا به صورت لایه لایه پوست اندازی می کند . لاک پشت جوان ۱ بار در ماه پوست اندازی دارد و لاک پشت های بالغ ۲ بار در سال پوست اندازی دارند.

تغذیه لاک پشت ها

اغلب لاک پشت های خشکی زی ویا آبزی همه چیز خوار هستند ولی لاک پشت ها معمولاً در سنین پایین به میزان بیشتری از مواد پروتئینی مانند ماهی، میگو و گوشت نیاز دارند و در سنین بالاتر میزان مصرف سبزی و میوه را باید افزایش داد . با این حال در تمامی سنین همواره باید انواع سبزیجات و به خصوص هویج در جیره غذایی موجود باشد.

غذای لاک پشت باید حاوی مواد پروتئینی باشد که بهترین آن ماهی کامل ریز (زنده و یا یخ زده)، ماهی خوراک و کنسرو ماهی است به این معنی که اسکلت ماهی هم خورده شود تا کلسیم مورد نیاز لاک پشت نیز تامین می شود.

مراقب باشید که اگر لاک پشت بیش از اندازه کاهو می خورد ، لاک آن کلسیم خود را از دست می دهد و یک بیماری استخوانی به نام استئوفیبروز برای لاک آن به وجود می آید.

می توانید چند تکه میوه ۲  بار در هفته به آن بدهید؛ میوه هایی مثل موز، سیب،… اگر مدفوع لاک پشت به صورت مایع است میوه زیاد خورده است. هرگز نباید نان ، شیر ، شکلات ، شکر ، برنج وپنیر به آن ها داد . لاک پشت ۳ تا ۵ برابر بیشتر از هر خزنده دیگری به کلسیم نیاز دارد .

سنگ لاک پشت (که از پلاک های استخوانی تشکیل شده است) برای رشد کردن به کلسیم نیاز دارد. باید غذاهایی به آن بدهید که سرشار از کلسیم باشد، مثل کاسنی و برگ کاهو. اما این ها برای لاک پشتی که درون محفظه خانگی زندگی می کند کافی نیست. برای این لاک پشت ها باید کلسیم کربنات نیز در رژیم غذایی قرار داد: (لاک پشت جوان هر روز و لاک پشت های بالغ دو بار در هفته به کلسیم کربنات نیاز دارند) برای کسانی که اولین تجربه حیوان خانگی را دارند لاک پشت بهترین گزینه است.

علائم بیماری لاک پشت

علائم بیماری لاک پشت عبارتند از لاک شل، عفونت ،کاهش اشتها ،  تغییر حالت چشم ها ، ترشحات بینی و چشم ، تغییر رنگ ، تاول پوستی ، فلج شدن دست و پا ، اسهال ، تغییر در تنفس ، تورم گردن ، تورم پلک چشم و عدم تعادل در شنا کردن می باشد که درصورت مشاهده هر یک بهتراست  به دامپزشک مراجعه شود .

شرایط نگهداری لاک پشت

لاک پشت باید به صورت نیمه آزاد نگهداری شود ،ازخرید محفظه شیشه ای خودداری کنید زیرا لاک پشت با دیدن تصویر خود دچار استرس می شود.لاک پشت تنهایی را ترجیح می دهد. زندگی با دیگر حیوانات توصیه نمی شود و این کار ممکن است موجب بیماری آن شود. لاک پشت نمی تواند دمای بدن خود را تنظیم کند. زمانی که لاک پشت سردش می شود و یا به اشعه UV  که برای حفظ لاکش ضروری است نیاز دارد زیر نور خورشید یا لامپ گرمایی ( با دمای حداقل ۲۸ درجه) می رود تا گرم شود.لاک پشت برای خنک شدن به سایه یا لانه خود می رود . مراقب باشید زیرا لاک پشت ها در دمای ۱۸ درجه سرما می خورند.

دمای بدن لاک پشت در تغذیه مناسب او ضروری است. اگر لاک پشتتان کم غذا می خورد و یا دیگر غذا نمی خورد و یا مدفوع آن نرم است و رنگش تغییر کرده است، سریع دمای محلی را که در آن خود را گرم یا سرد می کند بررسی کنید. لاک پشت باید به خواب زمستانی برود. لاک پشت اگر به خواب زمستانی نرود عمر کوتاهی خواهد داشت و دستگاه تولید مثل لاک پشت های ماده نیز در این صورت دچار مشکل می شود.

لاک‌پشت‌های ایران در معرض تهدید

درکشور ما لاک‌پشت‌های گوش قرمز و لاک نرم به عنوان گونه‌های غیر بومی وارد زیستگاه‌ها شده‌اند و گونه‌های بومی را در معرض تهدید قرار می‌دهند. در ایران ۱۰ گونه لاک‌پشت از شش خانواده داریم که پنج گونه آن دریایی و شامل لاک‌پشت‌های سرخ، سبز، زیتونی، عقابی و پشت چرمی می‌شود. لاک‌پشت‌های سرخ و چرمی در ایران نادر هستند و رکوردهای بسیار پراکنده و معدودی از آنها در کشور داریم ، لاک پشت زیتونی نیز فراوانی کمی در ایران دارد .  مشاهده این گونه لاک‌پشت زیتونی تنها در اوایل بهار و ماه‌های فروردین و اردیبهشت امکان‌پذیراست و بعد از این مدت به سمت جنوب خلیج فارس مهاجرت می‌کند.

اما لاک‌پشت‌های دریایی ایران در معرض تهدید هستند، لاک‌پشت‌های خشکی جزو گونه‌های آسیب پذیر هستند. لاک پشت برکه‌ای در معرض تهدید نیستند اما وضعیت لاک‌پشت فراتی فاجعه‌آمیز است و حوزه پراکنش بسیار محدودی دارد البته وضعیت جهانی این گونه نیز خوب نیست و جمعیت قابل ملاحظه‌ این گونه تنها در ایران و ترکیه وجود دارد ولی عوامل تهدیدکننده بسیاری در یک مقیاس بسیار بالا به شدت این گونه را تهدید می‌کند. کاهش میزان بارندگی و خشکسالی متوالی، آلودگی‌ها و تخریب زیستگاه از طریق ورود آب آلوده کشاورزی و صنعتی به رودخانه‌ها عواملی است که بقای این گونه را در معرض تهدید جدی قرار داده است همچنین مرگ و میر این گونه از طریق صید جانبی و گیرافتادن در تور، قلاب و صید قاچاق با استفاده از برق بالاست.

انتهای پیام/