دامپزشک نیوز گزارش می‌دهد؛

همه چیز درباره چاو چاو؛ سگ مناسب آپارتمان‌ها + تصاویر

سگ نژاد چاو چاو که به نام‌های سونگ شی کوان و تانگ کوان شناخته می‌شود، یکی از نژادهای اصیل سگ در سرزمین چین است که از آن با عنوان سگ امپراطور یاد می‌کنند.

0

به گزارش دامپزشک نیوزـ چاو چاو نژاد تک و بسیار قدیمی است که جزو نخستین گروه‌های جدا شده از گرگ‌هاست و تحلیل دی ان ای آن نیز نشان داده که منشا این حیوان به سیبری و مغولستان بر می‌گردد و بعدها به عنوان سگ نگهبان قلعه در چین استفاده شده است.

این حیوان بسیار تنومند و دارای جمجمه‌ای کوچک،  پهن،  مثلثی و گوش‌هایی گرد و ایستاده و دماغی مشکی است. سگ چاو چاو با پوشش بسیار متراکم و دو گانه نرم و خشن خود شناخته می‌شود. یال آنها دارای خزی خشن است که ظاهری پرخاشگر برایشان می‌سازد و به رنگ‌های قرمز،  آبی،  دارچینی،  حنایی و کرمی وجود دارد البته این تنوع رنگی در همه کشور‌ها پیدا نمی‌شو.  باید توجه داشت که پوشش خال دار و رنگارنگ خارج از استاندارد این نژاد است و برای حفظ شرایط ایده آل نیازمند ۲-۳ بار شانه کشیدن در هفته است.

انواع سگ چاوچاو

در حقیقت نژاد این جانور ترکیبی از دو نژاد سگ است. شاید پیوند Chow Chow و اسپیتز سبب تولد این نژاد شده است که هنوز آمار دقیقی در این باره به‌دست نیامده است. سگ‌های Chow Chow همه از یک رده هستند و انواع گوناگونی ندارند. این سگ‌ها تنها در شکل ظاهری موهایشان کمی تفاوت دارند.

برخی از سگ‌های Chow Chow موهای بسیار بلندی دارند و برخی دیگر موهای کوتاهی دارند. تحقیقات ثابت کرده است که سگ‌های Chow Chow که موهای بلندتری دارند از هوش کمتری برخوردار می‌باشند. سگ‌های Chow Chow که موهای کوتاه تری دارند سگ‌های باهوش تری هستند و از یادگیری بیشتری برخوردار می‌باشند.

این موجودات قدرتمندی هستند که برخی از صفات آنها را از دیگر سگ‌ها متمایز می‌سازد. سگ‌های Chow Chow معمولا سگ‌هایی فانتزی و زیبا هستند. توله سگ‌های این نژاد معمولا زیر موهای بلند و بامزه اشان پنهان شده و مانند یک عروسک جلوه می‌کنند.

چشم‌های سگ چاو چاو بادامی شکل و عمقی‌اند و همین امر دامنه دید را کمی محدود می‌کند پس بهتر است از روبه رو به آنها علامت بدهید، . سگ چاو چاو با زبان بنفش/ آبی- مشکی منحصر به فرد خود و پاهای صاف و ایستاده‌اش که نتیجه آن راه رفتن بسیار با شکوه است،  شناخته می‌شود. این رنگ آبی در لب‌ها و حفره دهانی این نژاد نیز دیده می شود در صورتی که بقیه سگ‌ها حفره دهانی مشکی و یا بی‌رنگی دارند. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد دیگر این نژاد دم فرفری است که به سمت پشت آنها خم شده است. قدی بین ۵۱ – ۴۳ سانتی متر و بسته به جنس وزنی بین ۱۵-۳۰ کیلوگرم دارند.

به طور معمول این موجود با افراد آرام به راحتی زندگی می‌کند. بیشتر صاحبان سگ‌های Chow Chow خانم‌ها هستند. سگ چاوچاو یک سگ شهری است که به راحتی زندگی شهری را سر می‌کند. این سگ میانه خیلی خوبی با خانم‌ها دارد و معمولا طرفداران این سگ را همین قشر تشکیل می‌دهند.

این نژاد معمولاً سگ باتربیتی است. اما گاهی اوقات حالت تدافعی دارد. سلطه‌گر، جدی و مستقل است. نسبت به اعضای خانواده باوفا است و اصولاً فقط از یک نفر (صاحبش) فرمانبرداری می‌کند. سگی حاکم و سلطه‌جو صاحبی حاکم می‌خواهد! از چاو چاو توقع فرمانبرداری زیاد نداشته باشید، او سگ لجوجی است که افکار خود را دنبال می‌کند. چوچو آموزش‌ها را به خوبی فرا می‌گیرد چرا که سگ احمقی نیست اما در اغلب موارد باید علت این فرمانها را بداند. بعضی‌ها معتقدند که نوع مو کوتاه آن فعال‌تر و باهوش‌تر از نوع مو بلند است.

افرادی که فرصت پیاده روی‌های طولانی و ورزش‌های سنگین با حیوان خانگی را ندارند می‌توانند سگ چاوچاو را برای نگهداری انتخاب کنند. بر خلاف ظاهر دوست داشتنی و آرامی که دارد هرگز دوست ندارد که آن را بغل کنید و به طور معمول سگ‌های Chow Chow با افراد نا آشنا اصلا میانه خوبی ندارند.

تغذیه سگ چاوچاو

برای تغذیه این حیوان انواع غذاهای خشک و تازه را می‌توانیم استفاده کنیم. بهتر است که تغذیه این سگ به صورت یک رژیم کم کالری باشد. غذاهایی مانند استخوان پخته شده نیز برای سگ چاوچاو بسیار مناسب است. در زندگی با سگ‌های Chow Chow می‌بایست به آنها بها دهید. این سگ علاقه دارد که احساس کند پادشاه خانه است.

گاهی بی‌اهمیتی می‌تواند رفتار خشونت آمیز آن را بر انگیزد. به طور معمول توله سگ‌های Chow Chow را با گربه‌ها تنها نمی‌گذارند. سگ‌های Chow Chow دوست دارند از انسان برتر باشند. طوری رفتار کنید که احساس برتری به آنها دست دهد در غیر این صورت او بسیار خشن رفتار خواهد کرد. یک آپارتمان بدون حیاط هم برای زندگی این نژاد کافی است. این سگ‌ها به راحتی می‌توانند در محیط‌های کوچک زندگی کنند.

از آن جایی که سگ چاوچاو از زمان قدیم برای بسیاری از شکارها و بازی‌ها مانند سورتمه مورد استفاده قرار می‌گرفته می‌توان گفت که این نژاد با فعالیت بدنی روزانه مشکلی ندارد ولی به طور کلی سگ‌های Chow Chow از رده سگ‌های تنبل و تن پرور هستند. بهتر است به جای ورزش و فعالیت‌های سنگین ورزشی از آنها درخواست نگهبانی کنید چرا که Chow Chow نسبت به غریبه‌ها بسیار حساس است و به خوبی می‌تواند خانواده و یا اموال شما را حفظ کند.

گزارشگر دامپزشک نیوز: میلاد محمدی

انتهای پیام/