دامپزشک نیوز گزارش می‌دهد؛

بازار داغ خرید و فروش کبوتر + جدول قیمت

به آنها می‌گویم کفتر باز! همه هم خیال می‌کنند یک مشت آدم علاف و بی‌کار هستند که صبح تا شب بدون اینکه درآمدی داشته باشند، به چند کبوتر روی پشت با شهرها آب و دانه می‌دهند و دلشان خوش است به همین کار بیخود!

0

به گزارش خبرنگار دامپزشک نیوزـ اما بازار کبوتر بازی آنقدر‌ها هم که فکر می‌کنیم بی‌رونق نیست! گردش مالی برخی افراد در این حوزه به سالی حدود ۱ میلیارد تومان هم می‌رسد. جالب اینجاست که این بازار در طول چند دهه اخیر هرگز افت نکرده و همیشه پر مخاطب بوده است.

کبوترها هم مثل همه گونه‌های جانوری انوع مختلف و اشکال گوناگون دارند. مثلا یک نوع خاص از آنها را «نوک قنار» می‌نامند چون نوک آنها ریز و کوتاه مثل نوک قناری است، به این اسم معروف هستند. الان حدود بیست سی سال است که این نژاد از محبوب‌ترین و گران‌ترین انواع کفتر در ایران است.

قیمت برخی کبوترها میلیونی است. گونه‌های خاصی که در ایران کمیاب هستند و به قول معروف جلد هم باشند، تا ۲۰ میلیون تومان هم قیمت دارند.

شاید جالب باشد که بداند بازار کبوتر بازی در کشورهای دیگر هم طرفدار دارد. استرالیا کشوری است که کبوتر بازهای آنجا بسیار معروف هستند، دولت هم ظاهرا از آنها حمایت می‌کند و به آنها وام می‌دهد. کبوترها در استرالیا بیمه هم می‌شوند تا اگر خسارتی به صاحبان آنها وارد شد ضرر نکنند.

نکته اول: توجه به چشمان کبوتر

در هنگام خرید کبوتر به نخستین نکته‌ای که باید توجه داشته باشید، چشمان کبوتر است. کبوتر‌های سالم چشمان درخشنده و براقی دارند. در صورتی که کبوترهای مریض چشمان خواب آلودی دارند و چشمانشان کم فروغ است. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم به چشمان کبوتر‌ها دقت کنید تا کاملا مطمئن شوید کبوتر شاداب و سالم است.

 نکته دوم: توجه به عکس العمل‌ها

یکی دیگر از نشانه هایی که باید در هنگام خرید کبوتر به آن دقت کنید. توجه به عکس العمل کبوتر است. کبوتر هایی که سالم هستند حواسشان به جابه جایی شما و تغییرات محیطی است و سریع عکس العمل نشان می‌دهند.

زمانی که به کبوتر نزدیک می‌شوید سریع جابه جا می‌شوند. اما کبوترانی که مریض باشند نسبت به صدا، جابه جایی شما و تغیرات محیطی عکس العمل خاصی نشان نمی‌دهند.

نکته سوم: توجه به فضله کبوتر

کبوترانی که سالم هستند فضله‌های سفید مشکی یا قهوه‌ای مشکی دارند. اگر متوجه شدید فضله ی کبوتر به رنگ سبز است. احتمالا کبوتر به بیماری عفونی مبتلا است. در ضمن فضله کبوتر نباید آبکی باشد. کبوتران سالم فضله‌های سفتی دارند.

نکته چهارم: توجه به تنفس کبوتر

در هنگام خرید کبوتر به تنفس او باید دقت کنید. کبوتر را بگیرید و سرتان را روی سینه ی کبوتر بگذارید و به صدای نفس هایش دقت کنید. نفس کبوتر به هیچ وجه نباید صدا دار باشد. صدا دار بودن تنفس کبوتر ممکن است نشانه ی بیماری برونشیت یا نیوکاسل باشد. بنابراین در هنگام خرید کبوتر به صدای تنفس کبوتر باید توجه نشان بدهید.

نکته ی پنجم: توجه به کنار چشم و زیر کتف

در هنگام خرید کبوتر به کنار چشم و زیر کتف کبوتر توجه کنید. اگر در کنار چشم یا زیر کتف کبوتر دانه باشد. نشانه ی بیماری آبله در کبوتر است.

نکته ششم: توجه به چرخش گردن

چرخش بی‌مورد گردن کبوتر نشان از نیوکاسل عصبی است. دوستان به شما توصیه میکنم حتما به چرخش گردن کبوتر توجه کنید. اگر متوجه چرخش‌های بی‌مورد در گردن کبوتر شدید، آن کبوتر را خریداری نکنید. چون کبوترانی که به بیماری نیوکاسل عصبی دچار هستند. این بیماری را به کبوتران دیگر منتقل می‌کنند.

نکته هفتم: پرواز

به تمامی اعضای بدن کبوتر توجه کنید. مطمئن شوید سالم است و نقصی در بدنش وجود ندارد. با این کار می‌توانید بیماری هایی که وجود دارند را شناسایی کنید. اما باید بدانید که بعضی از بیماری‌ها مثل نیوکاسل و آنفولانزا دوره نهفتگی دارند.

اگر در هنگام خرید، پرنده در دوره نهفتگی قرار داشته باشد متوجه نمی‌شوید. به همین خاطر بهتر است از پرنده فروشی‌ها کبوتر نخرید چون نمی‌توانید از سالم بودن کبوتر مطمئن شوید. در اینجا خرید از کبوتربازها بهتر است. راهی دیگر برای اینکه از سلامتی کامل کبوتر مطمئن شوید پرواز دادن کبوتر است. توصیه می‌شود کبوتر را در محیطی پرواز دهید تا از سالم بودن کبوتر اطمینان حاصل کنید. چون برخی از بیماری‌ها در زمان پرواز خودشان را نشان می‌دهند.

در جدول زیر میانگینی از قیمت کبوترهای معمولی در بازار ایران را مشاهده می‌کنید:

نوع پرنده قیمت در بازار
طوقی بالغ ۴۰ الی ۲۵۰ هزار تومان
کبوتر پا پری ۱۵۰ الی ۳۵۰ هزار تومان
کبوتر زاغ ۲۵۰ الی ۵۰۰ هزار تومان
کبوتر پاکستانی ۲۵۰ الی ۴۵۰ هزار تومان
کبوتر آلمانی ۴۰۰ الی ۹۰۰ هزار تومان
کبوتر پلاکی ۶۰ الی ۳۸۰ هزار تومان
کبوتر سرخ ۳۰ الی ۱۲۰ هزار تومان
کبوتر هلندی ۲۵۰ الی ۴۵۰ هزار تومان

 

 

گزارشگر دامپزشک نیوز: میلاد محمدی

انتهای پیام/