دامپزشک نیوز گزارش می دهد

دلیل همجنس‌گرایی حیوانات چیست؟

0

به گزارش خبرنگار دامپزشک نیوز_چند سالی است که توجه دانشمندان به میزان شیوع رفتارهای همجنس‌گرایانه در میان حیوانات جلب شده است. به‌عنوان‌مثال کبوترها، بودن با همجنسان خود را به تنها ماندن ترجیح می‌دهند یا بعضی بابون‌ّها و حتی شیرها به‌وفور درگیر فعالیت‌های همجنس‌گرایانه می‌شوند.

این موضوع زیست‌شناسان تکاملی را متحیر کرده است زیرا یکی از فرضیات بنیادی آنها این است که هدف اصلی و نهایی همه رفتارهای جنسی که انواع مختلف از خود بروز می‌دهند تولیدمثل است. آمیزش و ادامه نسل، ویژگی مشترک همه گونه‌هاست. این واقعیت انکارناپذیر باعث شده بود که دانشمندان مدت‌ها بر این اعتقاد باشند که رفتارهای جنسی که به تولیدمثل منجر نشود به شدت «پرهزینه» و مضر هستند و در نتیجه، گونه‌ها به طور غریزی از آن اجتناب می‌کنند.

اگر واقعاً چنین است پس چرا رفتارهای همجنس‌گرایانه را در حیوانات می‌بینیم؟ سوال مهم دیگر آن است که آیا همجنس‌گرایی حیوانات از ابتدا وجود داشته یا اخیراً شایع شده است؟

چند تن از محققان دانشگاه‌های سیراکوس، برکلی و ییل سعی کردند برای این سوالات جواب قانع‌کننده‌ای بیابند. آنها یافته‌های خود را در نشریه nature ecology evolution  منتشر کردند.

فرضیات قدیمی زیر سوال می‌روند

جولیا مونک، یکی از اعضای این تیم تحقیقاتی در مقاله خود نوشت: «اگر خود را از قیدوبند فرضیات قدیمی نرهانیم نمی‌توانیم موضوع پیچیده همجنس‌گرایی حیوانات را به طور کامل درک کنیم».

بعضی بر این اعتقاد هستند که همجنس‌گرایی حیوانات یک پدیده جدید است اما این فرضیه به احتمال زیاد درست نیست. به اعتقاد این دانشمندان بسیاری از گونه‌ها از ابتدا رفتارهای همجنس‌گرایانه داشته‌اند و از قرار معلوم این رفتار باعث نشده است که بقای نسل آنها به خطر بیفتد. رفتارهای همجنس‌گرایانه آن‌قدرها هم که ادعا می‌شد بقای نسل را مختل نکرده است.

به اعتقاد محققان، این نوع رفتارهای جنسی گاهی حتی از نقطه‌نظر تولیدمثل مفید است. این به آن خاطر است که گاهی مواقع تشخیص این‌که کدام حیوان گرایش جنسی متفاوتی دارد کار دشواری است.

مورد دو شیری نری که آمیزش جنسی دارند و دل‌بسته هم هستند گویاست. یکی از این دو شیر ممکن است در اصل ماده بوده باشد زیرا وجود ماده‌شیرهای یالدار در این گونه حیوانی نادر نیست.

این دو شیر به حکم غریزه دریافته‌اند که آمیزش با هر حیوان در دسترس (بدون توجه به جنسیت) احتمالاً شانس بقای نسل را افزایش می‌دهد. دکتر مکس لمبرت نوشت: «اگر به آمیزش با جنس مخالف اصرار داشته باشید گزینه‌های شما محدود خواهد شد چون تعداد ماده‌شیرهای یالدار به هیچ عنوان کم نیست. تکامل و اصل محوری بقا بیش از آنکه به اخلاق بها دهد برای قانون احتمال ارزش قائل می‌شود».

گزارشگر دامپزشک نیوز: شاپور پشابادی

انتهای پیام/