ورمقانی مدیرکل دامپزشکی کردستان اعلام کرد:

آغاز واکسیناسیون رایگان طیور بومی علیه نیوکاسل در کردستان

به گزارش دامپزشک نیوز ، مدیرکل دامپزشکی کردستان گفت: مرحله اول عملیات واکسیناسیون طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل در استان کردستان آغاز شده و تا ۲۰ روز ادامه خواهد داشت.

0

به گزارش دامپزشک نیوز ، مجتبی ورمقانی مدیرکل دامپزشکی کردستان اظهار داشت: در امتداد سیاست‌های سازمان دامپزشکی، مرحله اول طرح واکسیناسیون کاملا رایگان نیوکاسل طیور بومی را با مشارکت بخش خصوصی آغاز کرده است.

او افزود: هدف از اجرای این طرح که در راستای برنامه ملی کنترل و کاهش بیماری نیوکاسل انجام می‌شود، حمایت از ذخایر ژنتیکی طیور بومی، کمک به اقتصاد خانوار‌های روستایی و جلوگیری از انتشار و انتقال بیماری به واحد‌های صنعتی است.

مدیر کل دامپزشکی استان کردستان ادامه داد: این عملیات به مدت ۲۰ روز کاری و در ۶۰۰ روستای کم برخوردار، دور افتاده، کانون و مناطق پر خطر با استفاده از ۲۰ اکیپ عملیاتی انجام خواهد شد.

ورمقانی از روستاییان خواست در طول اجرای طرح رایگان واکسیناسیون طیور بومی بر علیه بیماری نیوکاسل با اکیپ‌های دامپزشکی همکاری لازم را داشته باشند تا این طرح به صورت کامل اجرا شود.

بیماری نیوکاسل یک بیماری ویروسی است که از مرغ‌ها و سایر پرندگان به انسان‌ها منتقل می ‎شود. کنترل این بیماری در استرالیا شامل واکسیناسیون، نظارت، گزارش سریع بیماری و استاندارد‌های بالای زیست ایمنی است.

این بیماری توسط برخی ویروس‌های سروتیپو پارامیکسیو که مربوط به پرندگان است، در سراسر جهان از جمله استرالیا شیوع پیدا کرده است و تقریبا در تمام گونه‌های پرندگان مشاهده می ‎شود.

انتقال این بیماری به انسان‌ها بسیار نادر است، با این حال در صورتی که یک فرد از گوشت پرندگان آلوده به این بیماری تغذیه کند، ممکن است به مدت یک تا ۲ روز روز دچار سردرد و علایم بیماری آنفولانزا شود، اما با این وجود با خوردن گوشت پرندگان آلوده به این بیماری، خطری تهدید کننده سلامتی انسان نخواهد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان