دکتر ماکتعلی در ششمین همایش ملی خاویار:

نظارت بهداشتی سازمان دامپزشکی کشور، ضامن تولید سالم و صادرات پایدار محصولات خاویاری است

به گزارش دامپزشک نیوز ، رئیس سازمان دامپزشکی کشور، در ششمین همایش ملی خاویار و توسعه ماهیان خاویاری و صنایع وابسته، نظارت بهداشتی سازمان دامپزشکی کشور را ضامن تولید سالم و صادرات پایدار محصولات خاویاری دانست.

0
به گزارش دامپزشک نیوز به نقل از  روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، دکتر ماکنعلی، در ششمین همایش ملی خاویار و توسعه ماهیان خاویاری و صنایع وابسته، با اشاره به ارزش و اهمیت صنعت پرورش ماهیان خاویاری، گفت: سازمان دامپزشکی کشور، دارای دو مسئولیت عمده و خطیر است؛ یکی تنظیم مقررات بهداشتی برای تمامی محورهای تولید، تکثیر و امنیت زیستی در مزارع پرورشی و دیگری نظارت بهداشتی بر تمامی محصولات مرتبط دامی و شیلاتی.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور، تاکید کرد: به همین دلیل تولید و صادرات محصولات خاویاری نیز از این قاعده مستثنی نبوده و نظارت بهداشتی این سازمان، تمامی مراحل آن را در بر می گیرد.
به گفته وی، این نظارت ها و نیز سیاستگذاری های مربوط به موارد بهداشتی، نه تنها مانع تولید نیست، بلکه تضمینی برای سلامت جامعه و هموار کردن مسیر صادرات و تجارت با بازارهای بین المللی است. چرا که سازمان دامپزشکی کشور، اصلی ترین و مهمترین سازمان متولی و مرجع ذیصلاح در امر سلامت محصولات دامی است و در این حوزه باید پاسخگو باشد.
به گفته این مقام مسئول، سازمان دامپزشکی کشور توانسته است از بودجه 8.5 میلیون یورویی اتحادیه اروپا (ITC) استفاده کرده و NRP (برنامه ملی پایش باقیمانده ها) ماهیان خاویاری را بر اساس مدل جدید طرح ریزی و اجرا کند. در این مسیر، بیش از 100 واحد از مزارع پرورشی ماهیان خاویاری، توانسته اند کد مربوطه را دریافت کنند و محصولات شان را بدون هیچ مشکلی به بازارهای بین المللی به ویژه کشورهای اروپایی صادر نمایند. سازمان دامپزشکی نیز بمنظور اعمال کنترل و نظارت بهداشتی، بر اساس برنامه مراقبت تدوین شده، هر شش ماه یکبار از این واحدها بازدید نموده و آنها را از نظر رعایت پروتکل های بهداشتی مورد سنجش قرار می دهد.
دکتر ماکنعلی، با بیان اینکه در حال حاضر، صادرات فراورده های محصولات شیلاتی، در گروه A قرار دارد، افزود: امید می رود با همکاری بخش خصوصی و دیگر سازمان ها و ارگان های مرتبط، خللی در انجام وظایف نظارتی و سیاستگذاری سازمان دامپزشکی کشور وارد نشود تا ضمن تداوم تولید سالم و بهداشتی، صادرات این محصولات نیز رونق گیرد.