رئیس سازمان دامپزشکی در جلسه شورای هماهنگی مدیران کل استانها :

آزمایشگاه های دامپزشکی براساس تجهیزات، نیروی انسانی و فعالیتها سطح بندی میشوند

به گزارش دامپزشک نیوز ، جلسه شورای هماهنگی مدیران ادارات کل دامپزشکی استان‌ها بصورت ویدئوکنفرانس در سازمان دامپزشکی کشور برگزار شد.دراین جلسه دکتر ماکنعلی گفت آزمایشگاه های دامپزشکی براساس کیفیت نیروی انسانی، تجهیزات و فعالیتها سطح بندی خواهند شد.وی همچنین اظهار داشت استقلال مسوولین بهداشتی از اولویتها است و خواستار ارائه گزارش کارشناسی ناظرین بهداشتی حاضر در کشتارگاهها در مراحل مختلف کشتار شد.

0
به گزارش دامپزشک نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، جلسه ویدئوکنفرانس شورای هماهنگی مدیران ادارات کل دامپزشکی استان‌ها روز دوشنبه 21 تیرماه 1400 در سالن جلسات این سازمان برگزار شد.
دکتر «علی‌صفر ماکنعلی» رئیس سازمان دامپزشکی کشور در این جلسه به نقش مدیریت و فرماندهی مدیران در توفیق و ناکامی یک مجموعه و نقش تدابیر آنها در استفاده از نیروهای انسانی و امکانات موجود جهت رسیدن به اهداف به صورت حداکثری تاکید کرد.
وی با بیان اینکه مدیران کل باید در حل موضوع‌ها به دنبال راهکار باشند خواستار استفاده از راهکار عملیاتی در اجرای برنامه‌ها شد.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به رسالت قانونی و اخلاقی مدیران دامپزشکی تصریح کرد: تفاوت و تمایز یک مدیر حرفه ای در این است که به صورت محتوایی، لایه‌های زیرین مجموعه خود و رفتار کارشناسی همکارانش را رصد و هدایت کند.
وی با اشاره به مصادیقی از لزوم حساسیت ادارات کل دامپزشکی استان‌ها در زمینه بررسی بیماریهای هر چند محدود در واحدهای تولیدی، بر اهمیت بر اهمیت الگوریتم گزارش‌دهی تاکید کرد و افزود: هیچ آزمایشگاهی بدون رعایت الگوریتم گزارش‌دهی، بایستی نسبت به ارائه گزارش آزمایشگاهی اقدام نماید، تصریح کرد: پس از سطح‌بندی آزمایشگاهها بر اساس 3 محور تجهیزات، نیروی انسانی و فعالیت‌ها که به زودی ابلاغ خواهد شد، باید همه بر رعایت آن متعهد باشند.
ماکنعلی همچنین بر اهمیت دقت‌نظر و ارائه گزارش کارشناسی ناظرین بهداشتی حاضر در کشتارگاهها در مراحل مختلف کشتار تاکید کرد و خواستار اولویت استقلال ناظر بهداشتی کشتارگاه شد و آن را مهمترین حلقه رصد و پایش برشمرد.
وی در بخش دیگری از اظهارات خود بر اهمیت اجرای تمام دستورالعمل‌ها تاکید کرد.
حجت‌الاسلام «سید اسماعیل حسینی مقدم» رئیس حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در سازمان دامپزشکی کشور در اظهارات خود به ارائه گزارش برنامه‌های فرهنگی سازمان و نظارت بر ذبح و صید شرعی و دستورالملهای تدوین شده جهت اجرای آنها پرداخت.
در ادامه مهندس «محمدرضا مومنی» معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان دامپزشکی کشور نیز گزارش وضعیت اعتباری استان‌ها در سال 1399 و گزارش وضعیت پرداخت فوق‌العاده خاص کارکنان سازمان در سال 1400 را تشریح کرد.
دکتر «خالد خداویردی» معاون تشخیص و مدیریت درمان سازمان دامپزشکی کشور نیز گزارشی اجمالی از اجرای دستورالعمل‌های ابلاغی، سامانه‌های دارویی و لیمز، و فرایند نظارت حاکمیتی ارائه کرد.
بنابراین گزارش، در بخش دیگری از این جلسه، مدیران کل دامپزشکی استان‌ها دیدگاه‌ها و نقطه‌ نظرات خود را در حضور رئیس سازمان دامپزشکی کشور و معاونان وی مطرح کردند و پاسخ‌های آنها داده شد.
لازم به ذکر است در بخشی دیگر از این جلسه، دکتر «محمد حبیبی» رئیس مرکز ملی تشخیص، آزمایشگاه‌های مرجع و مطالعات کاربردی سازمان دامپزشکی کشور نیز در قالب پاورپوینت به ارائه گزارشی از جزییات کارایی و کارکردهای لحاظ شده برای سامانه مدیریت اطلاعات آزمایشگاهی نرم‌افزاری کاربردی «لیمز» پرداخت.
دکتر «وهاب پیرانی» نیز در این برنامه به تشریح فعالیت‌های دفتر دارو و درمان سازمان دامپزشکی کشور از جمله اجرای دستورالعمل‌های متعدد صادر شده جهت تفویض اختیار و مانع‌زدایی‌ها از تولید، راه‌اندازی سامانه‌های تخصصی به ویژه دستورالعمل‌های مجوز بهداشتی واردات و برگزاری کلاس‌های آموزشی در خصوص اجرای درست آن پرداخت.
دکتر «رحمان میرزایی» مدیرکل دفتر سازمان‌های تخصصی و امور بین‌الملل نیز به ارائه برنامه‌های این دفتر از جمله مشارکت فعال سازمان دامپزشکی کشور در هشتاد و هشتمین اجلاس سازمان جهانی بهداشت حیوانات پرداخت و از تهیه مستندات مکتوب پیشنهادات ارائه شده و مورد توجه قرار گرفته ایران در این اجلاس که به زودی فایل آن در اختیار ادارات کل دامپزشکی استانها قرار خواهد گرفت خبر داد و در عین حال تعامل ویژه سازمان دامپزشکی با مراجع ذیصلاح در بسیاری از کشورها بصورت وبیناری را به عنوان یکی از راهکارهای کاهش موانع صادرات محصولات تولیدی برشمرد.