مسئولان نسبت به تامین نهاده‌ها اقدام کنند

کمبود نهاده‌های دامی مانعی برای اجرای طرح اصلاح نژاد دام در ایلام

به گزارش دامپزشک نیوز، یکی از موانع اصلی برای اجرای طرح اصلاح نژاد دامی در استان ایلام نبود نهادهای دامی است که دامداران از مسئولان استانی تامین نهادهای دامی را خواستار هستند و معتقدند بدون تامین نهادهای دامی، دامداری ایلام در حال نابودی است.

0

به گزارش دامپزشک نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از ایلام، به دنبال توسعه‌ دامداری و رفع مشکلات دامداران در استان ایلام، برای اولین بار طرح اصلاح نژاد دامی با هدف چند قلوزایی و کاهش هزینه‌های نگهداری دام در شهرستان بدره کلید خورد.

مسئولان مربوطه پس از اجرای این طرح در شهرستان بدره و افزایش میزان سود دهی دام‌ها به دنبال عملی کردن طرح اصلاح نژاد دامی در سایر شهرستان‌ها نیز بودند که به دلیل بارش ‌‌نامناسب و خشک سالی با کمبود نهاد‌ه‌های دامی مواجه شدند.

فروش دام ‌ها به دلیل کمبود نهاد‌های دامی

موسی نصیری ازدامداران استان ایلام اظهار داشت: در سنوات گذشته کمبود دام مشکلاتی را برای دامداران به وجود آورد که برای رفع آن اقداماتی در خصوص طرح اصلاح نژاد دامی از سوی مسئولان صورت گرفت که تا حدودی تاثیرگذار بود.

وی افزود:‌ در سال جاری به دلیل کاهش بارش‌ و خشک‌سالی، کمبود نهادهای‌ دامی سبب شده تعداد زیادی از دامداران مجبور به فروش دام های خود شوند.

اکبر حسینی از شهروندان شهرستان بدره اظهار داشت: طرح اصلاح نژاد دامی از جمله طرح‌های بود که پس از اجرا در شهرستان بدره مزایای زیادی را برای دامداران به دنبال داشت.

وی افزود: این طرح که با هدف افزایش سود‌دهی دامداران اجرایی شد، امسال به دلیل نبودن نهاد‌ه‌های دامی نه تنها در شهرستان بدره بلکه در سایر شهرستان‌ها نیز قابلیت اجرا ندارد‌.

خشکسالی باعث شده که علوفه قابل برداشت در کشور نسبت به سال گذشته به میزان چشم گیری کاهش یابد که این امر زیان‌های بسیاری را برای دامداران به دنبال داشته است.

کمبود نهاد‌ه‌های دامی مانع از اجرای طرح اصلاح نژاد دامی

محمدحسین حسن زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام اظهار داشت: با اجرا سازی این طرح، امکان زایش هر میش از یک قلو به دو تا پنج قلو افزایش پیدا می‌کند که تاثیر بسزایی در توسعه اقتصاد استان و کاهش قیمت گوشت مصرفی در بازار دارد.

مدیر امور عشایری شهرستان بدره افزود: شهرستان بدره اولین منطقه‌ای در استان بود که طرح اصلاح نژاد دامی را بدون نمونه گیری از دام‌های دیگر عملی کرد و در ادامه رضایت دامداران بدره را به‌دنبال داشت.

این مسئول تصریح کرد: اجراسازی این طرح در سایر شهرستان‌ها نیز در دستور کار قرار داشت اما با توجه به کمبود نهاده‌های دامی، متاسفانه تا کنون بسیاری از دامداران برای جلوگیری از زیان بیشتر اقدام به فروش دام‌ها کرده‌اند.

تاثیرات مخرب خشکسالی بر دامداری

یاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم  در ایلام گفت: با توجه به کاهش بارندگی‌ها با فقر مراتع در استان مواجه شدیم که همین امر موجب شده نتوانیم همچون سنوات گذشته طرح اصلاح نژاد دامی را در استان اجرا کنیم.

مدیرکل امور عشایری استان ایلام افزود: به دلیل کاهش محصولات کشاوزی در استان، جهت جلوگیری از فروش دام توسط عشایر، مجبور به وارد کردن علوفه از سایر استانها هستیم.

این مسئول با بیان اینکه تنها سایت رسمی خرید نهاد‌ه‌های دامی جهادکشاورزی است تصریح کرد:10‌هزار تن نهاد‌ه‌های دامی از سوی استانداری و امور عشایری به استان اختصاص داده شده و در تلاش هستیم با اعمال برنامه‌ها بتوانیم از پیامد‌های ناشی از خسکسالی جلوگیری کنیم.

به گزارش تسنیم، خشکسالی بخش‌های مختلفی را تحت تاثیر قرار می‌دهد که یکی از این بخش‌ها مراتع کشور است و کاهش شدید بارش‌ها طی سال گذشته و امسال سبب خشکسالی مراتع شده است و از آنجایی که فقر پوشش گیاهی مراتع اثرات مختلفی را بر خاک، حیات وحش، دام و به تبع آن زندگی دامداران و عشایر می‌گذارد، مسئولان مربوطه می‌بایست در راستای کمک به دامداران، تامین نهاد‌های دامی را در دستور کار قرار دهند.