دامپزشک نیوز گزارش می دهد

چگونه از مرغ مینا نگهداری کنیم؟

مرغ مینا یک پرنده سخنگو و مقلد آسیایی است. استعداد بسیار زیاد آن در قدرت یادگیری و تقلید صدای واضح، باعث شده تا انسانها برای نگهداری از آن مشتاق باشند. دراین گزارش به بررسی مرغ مینا می پردازیم.

0

به گزارش خبرنگاردامپزشک نیوز- مرغ مینا می تواند صدای انسان را با همان تن و با همان لحن تقلید کند. تا حدودی به کلاغ شباهت و مانند سارها حالت تهاجمی دارد. اگر به هر دلیلی مورد آزار و اذیت قرار گیرد یا احساس خطر کند  به درختی نزدیک در حوالی لانه‌اش رفته، صداهای بسیار بلند و ناهنجاری را به معنای اعتراض از خود در می‌آورد. در بین پرنده هایی که به عنوان حیوان خانگی در ایران نگهداری می شوند، بعد از کاسکو، مرغ مینا بیشترین توانایی تقلید صدا را دارد. اما برای نگهداری این پرنده محبوب نخست باید در مورد آن اطلاعات کافی داشته باشید.

معرفی نژاد

مینا پرنده‌ای از خانواده سار یا استوماتیده است ودرراسته گنجشک سانان قرارمی گیرد. که به دو صورت وحشی واهلی یافت می‌شود و دارای نژادهای مختلفی است که  معروف‌ترین این نژادها مینای گوشواره‌ای ، مینای معمولی ومینای بالی است، مینای گوشواره ای دارای 12 گونه، مینای معمولی دارای 8 گونه و مینای بالی تنها یک گونه دارد. نام این پرنده در زبان فارسی مینا ، در زبان عربی المینه ودر زبان انگلیسی  Myna  و در زبان فرانسوی و اسپانیایی به آن Martin و در زبان آلمانی به آن Beo و در زبان ترکی Mina است.

نام مینا در حقیقت یک نام هندی است که ریشه ‌ای سانسکریتی دارد و از زبان هندی به سایر زبان‌ها راه یافته‌ است . مرغ مینا در هندوستان به پرنده عشق مشهور است.گونه وحشی این پرنده در جنگل‌ها و دشت‌ها پراکنده‌ است و گونه اهلی آن را می‌توان در بسیاری از خانه‌ها مشاهده کرد.

ویژگی ها

مرغ مينا بر خلاف كاسكو كه وابستگي خاصي به صاحبش دارد آنچنان به صاحبش وابسته نيست ولي پرنده ي حساسي است و رفتار صاحبش را در مورد خودش درك ميكند. از ویژگی های بارز این پرنده می توان علاقه او به اشیاء براق را اشاره کرد همچنین توجه داشته باشید که مرغ مینا اشیاء و چیزهایی که به رنگ قرمز می باشند را قورت میدهد از این رو کسانی که به نگهداری این پرنده می پردازند باید جانب احتیاط را رعایت کنند .

مرغ مینا ، بسیار باهوش در نوع خود و صد البته گاهی هم بدجنس می باشد . باید به این نکته نیز توجه کرد مرغ مینا در مقایسه با بسیاری از پرنده ها از جمله طوطی ها از چالاکی و جنب و جوش بسیار بالایی برخوردار می باشد. مرغ مینای وحشی در هنگام طلوع و غروب خورشید آواز می خواند.

جوجه های آن توان یادگیری بالایی دارند و به شرایط مراقبت و تعلیم صحیح، پاسخ مثبت می دهند. میناها عاشق آب بازی هستند. مرغ مینای نر پس از ۲ سال که به بلوغ رسید در صورت امکان از خانه به دنبال جفت فرار خواهد کرد. مرغ مینا به شدت حسود است و نکته قابل توجه این است که مرغ مینا در صورت مناسب دیدن فرصت عصبانیت و حس حسادت خود را خالی کرد .

تاریخچه

تاریخ اهلی شدن مرغ مینا دقیقاً مشخص نیست اما شواهدی مبنی بر اهلی شدن این پرنده در هندوستان به حداقل 3000سال پیش برمی گردد.منشأ این پرنده هندوستان و جنوب شرق آسیا تا اندونزی است. محل زندگی این پرنده آسیایی از جنوب غربی چین تا شرق افغانستان است .

مشخصات ظاهری مرغ مینا

رنگ پرهای این پرنده سیاه بوده و درخشش خاصی دارند. در میان پرهای مینا، می توان رنگ نقره ای و سفید را نیز مشاهده کرد. منقار مینا و پاهای این پرنده زرد است و در کل ظاهرش با سایر پرنده ها متفاوت است. بیشتر مرغ های مینا، در کنار چشمشان یا در پشت گردنشان طرحها و خطوط زردرنگی دارند.

مینای نر از نظر اندازه همانند کلاغ است، ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر اندازه تقریبی آن است. سر و گردن مینای معمولی به رنگ سیاه متالیک است که وقتی نور آفتاب روی پرهایش می تابد آن به رنگ فیروزه ایی، ارغوانی و یا سبز تیره در می آورد. سینه اش قهوه ایی رنگ است و رنگ سفیدی در زیر بال ها و لبه های دمش وجود دارد که به هنگام پرواز مشاهده می شود.

جنس ماده هم شبیه به جنس نر است و فقط از نظر جثه، پرنده نر بزرگتر از ماده است و رنگ بال و پرش پر رنگ تر از مینای ماده است. هرچه بیشتر از سن مرغ مینا بگذرد دور چشم‌هایش بیشتر رو به رنگ زرد می رود. و با چین و چروک‌های ریزی همراه می‌شود.

وضعیت مرغ مینا در ایران

بیشتر در جنوب و جنوب شرقی ایران دیده می شود. در شهر تهران و دیگر شهرها پرنده از قفس رها شده و زاد آوری دارد. در جزیره کیش به صورت گله ای دیده شده است.

تغذیه مرغ مینا

مرغ مینا از جمله پرندگانی است که تقریبا همه چیزخواراست مرغ مینای وحشی علاوه بر خوردن حشرات و کرم ها از شهد گل ها و حتی فضله ی ماکیان هم تغذیه می کند.  حتی تخم پرندگان را سوراخ می کند و از محتویات تخم پرندگان هم نمی گذرد. بسیار سریع غذا را هضم می کند و در طول روز به چندین وعده غذایی نیاز دارد .مرغ مینای اهلی در گروه منقار نرم دسته بندی شده است و باید غذایش نرم باشد. انواع میوه ها مخصوصا سیب و دانه ها و حشرات و جانوران کوچک مانند ملخ و پروانه مناسب هستند.

سینه مرغ برای آن عالی است .نوعی غذای آماده هم با قیمتی مناسب برای این پرنده در دسترس است با نام دانه پارس (پلت). پلت ها شاید بهترین ماده برای تغذیه مرغ مینا باشند اما بهتر است به میزان آهن موجود در آن توجه کنید چرا که این پرنده توانایی جذب آهن را ندارد ودچارکبد چرب می شود بنابراین میوه هایی که دارای ویتامین c هستند برای این پرنده مناسب نیستند.

آب داخل قفس را هم باید هر روز عوض کنید تا آب آلوده و مانده نخورد. در تغذیه مرغ مینا به هیچ‌ عنوان نباید از مواد غذایی روغن‌دار، ادویه ‌دارو بدون ارزش غذایی مانند چیپس و پفک استفاده کرد. استفاده زیاد نان وغلات هم توصیه نمی شود. یادتان باشد تغذیه مرغ مینا را به یکباره تغییرندهید. وقتی پرنده روی دست شما می پرد تا غذا بخورد، دست خود را به صورت ناگهانی نکشید؛ زیرا این پرنده حساس است و حرکت شما در حافظه اش می ماند و اعتماد به نفس مرغ مینا را از بین می برد.

زیستگاه مناسب مرغ مینا

  • پرنده مرغ مینا نیازمند قفسی بزرگ و جا دار و تمیز است. ابعاد مناسب برای قفس این پرنده، قفسی به طول ۶۰ سانتی متر ، عرض ۹۰ تا ۱۰۰ سانتی متر و عمق ۶۰ سانتی متر است. در صورتی که پیدا کردن قفس مناسب برای این پرنده برای شما امکان پذیر نبود ، بهتر است اقدام به ساخت آن کنید. همچنین بهتر است قفسی انتخاب کنید که تمیز کردن آن راحت باشد.
  • نشیمنگاهی چوبی یا پلاستیکی برای پرنده خود ایجاد کنید. دقت کنید که چوب یا قطعه پلاستیک دارای شکستگی نباشد که در غیر اینصورت احتمال بروز آسیب دیدگی در پاهای پرنده وجود خواهد داشت.
  • یک جعبه کوچک به منظور تامین فضای لازم برای خوابیدن پرنده درون لانه تامین کنید زیرا مرغ مینا در هنگام چرت زدن نیازمند قرار گرفتن در محیطی تاریک است.

پرریزی و کوتاهی بال مرغ مینا

مهمترین مسئله‌ای که در این رابطه وجود دارد این است که مرغ‌های مینا در طول سال دوبار پرریزی خواهند داشت. اگر مینای شما در طول سال پرریزی نداشته باشد مطمئناً رژیم غذایی مناسبی ندارد و بدنش با کمبود شدید ویتامین مواجه است که در این صورت ضرورت دارد آن را به یک پزشک متخصص نشان دهید و با توصیه‌های او سعی کنید، غذایی دراختیارش بگذارید که سرشار از ویتامین است و می‌تواند بدن پرنده را تقویت کند.

چنانچه طول پرهای مینا بلندتر شود می‌توانید هر ۲ بال آنرا کوتاه کنید. البته اگر تخصصی دراین‌ باره ندارید حتماً از یک فرد کاربلد کمک بگیرید چون ممکن است به سلول‌های خونی پرهایش آسیب بزنید و یا ظاهر پرنده غیرمتعارف دیده شود که اگر چنین نباشد، زمان پرواز و به هنگام فرود امکان برخورد جناق سینه پرنده به زمین و متعاقباً شکستگی بال‌هایش وجود خواهد داشت.

سلامت جوجه های مرغ مینا

جوجه های مرغ مینا وقتی خیلی کوچک هستند و هیچ بال و پری در نیاورده‌اند بدنشان به باد حساس است و نباید در مجاورت باد قرار گیرند. بهترین زمان برای خرید جوجه های مینا، ماه های خرداد و تیر است. پرنده های بزرگتر تا آخر عمر وحشی می مانند و بهتر است در طبیعت رها شوند.در هنگام خرید دست خود را داخل جعبه کنید و پرنده هایی که به سمت دست شما هجوم می برند ، را انتخاب کنید. جوجه ها را در جلوی آفتاب بگذارید تا چرت بزنند، اگر با تولید صدا جوجه ها از خواب بیدار شوند ، کر نیستند.

آموزش سخنوری

برای آموزش سخنوری به پرنده مینای خود ، از کلمات و جملات ساده آغاز کنید و دائما آن ها را برای او تکرار کنید. به یاد داشته باشید که شما تنها تا ۲ سال قادر به آموزش سخنوری به او هستید و دوران اوج یادگیری آن ها ۳ تا ۹ ماهگی آن ها است.

پرندگان مینا قادر به یادگیری بیش از ۱۰۰ کلمه هستند و بنابراین تمام تلاش خود را بکنید تا قبل از ۲ سالگی ، کلمات دلخواهتان را به آن آموزش دهید.

بیماری های مرغ مینا

مرغ مینا در طول نگهداری ممکن است به بیماری های مختلفی من جمله بیماری قارچی ، لارنگو تراکئیت ، نیوکاسل ، آنفولانزا ، بیماری های باکتریایی و انگلی و هموکروتوز مبتلا شود که نیازمند مداوای دامپزشک است.

بهداشت مرغ مینا

رسیدگی به بهداشت و پاکسازی قفس مرغ مینا آنقدر مهم است که کمترین غفلت وکوتاهی، ممکن است جانش را به خطر بیندازد. زمانی که مرغ مینا اقدام به خوردن غذا می‌کند، عادت دارد غذایش را دور قفس پخش کند و از آنجایی که روش غذا خوردنش کثیف است، متقابلاً قفسش نیز زودتر کثیف می‌شود.

شما به عنوان صاحبین آنها وظیفه دارید، خیلی زود قفس آنها را تمیز کرده و هفته‌ای یکبار تمام زوایای قفس مثل کف و میله‌های آن را شسته و ضدعفونی کنید در غیر این صورت حشرات موذی در اطراف پرنده پرسه خواهند زد و بستر رشد انواع باکتری و میکروب‌های برای به خطر انداختن سلامت مینا مهیا خواهد شد.

مرغ مینا راست روده است و مکررا دفع دارد بنابراین لازم است درروز چندین بارقفس آن تمیزشود. از این‌رو و برای راحتی کارتان، اکیداً توصیه می کنم روزنامه‌ای را در کف قفس بیاندازید و هر روز به فکر تعویض کردن آن باشید.

شرایط نگهداری مرغ مینا

دمای مورد نیاز برای نگهداری از مرغ مینا دمای ۲۴ درجه سانتی گراد است. از نگهداری مرغ مینا در مکان های سرد و یا در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید زیرا مرغ مینا در فضای سرد سرما می خورد و ذات الریه می گیرد و در گرما نیز گرما زده می شوند. مرغ های مینا عاشق استحمام دوبار در روز هستند. پس شما باید ظرفی با اندازه مناسب در اختیار پرنده قرار دهید. آنها سر خود را به داخل آب فرو برده و تکان میدهند و بالهایشان را نیز خیس میکنند.

برای سرگرمی مرغ مینایتان ، اسباب بازی تهیه کنید. البته از شلوغ کردن قفس و اسباب بازی های ریز خودداری کنید . درون قفس مرغ مینا یک سنگ کوچک یا آجر قرار دهید تا مرغ مینا بعد از غذا خوردن، نوک منقارش را تمیز کند. جهت پیش گیری از بیماری های مشترک مدام دستان خود را با آب وصابون بشویید.

گردآوری: مریم محمدی

انتهای پیام/