در شیراز امضا شد :

تفاهم‌نامه‌ همکاری محیط زیست فارس و دانشکده‌ی دامپزشکی دانشگاه شیراز

به گزارش دامپزشک نیوز ، دکتر رضوی رئیس دانشکده‌ دامپرشکی دانشگاه شیراز گفت:تسهیل، تقویت و اولویت‌دهی به اجرای پایان‌نامه‌ها و دیگر پروژه‌های پژوهشی، اجرایی و آموزشی ازسوی دانشگاه شیراز متناسب با نیاز‌های پژوهشی حوزه‌ی حفاظت از تنوع زیستی و مدیریت بیماری‌های حیات‌وحش؛ همکاری در ایجاد تحول بنیادین در نگرش به محیط‌زیست در بخش‌های فرهنگی، اجتماعی و آموزشی براساس روش‌های علمی و حمایت از انجمن‌های علمی و تیم‌های دانشجویی زیست‌محیطی به‌منظور ارتقای نقش نهاد‌های علمی خصوصی درجهت تقویت بنیان‌های علمی محیط‌زیست طبیعی استان و کمک به حفظ و تکثیر گونه‌های جانوری در معرض خطر استان از دیگر اهداف این تفاهم‌نامه است.

0
  • به گزارش دامپزشک نیوز ،دکتر سیدمصطفی رضوی دینانی، در نشست مشترک با مدیر کل محیط زیست استان فارس  با اعلام آمادگی برای هرگونه همکاری با اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان ، گفت: امیدواریم همکاری‌های مشترکی در زمینه‌های تشخیص به‌موقع بیماری‌های حیات وحش، خدمات جراحی، بیهوشی و اپیدمی بیماری‌ها و همچنین در حفظ و تکثیر گونه‌های در معرض خطر حیات وحش با استفاده از تکنیک‌های تلقیح مصنوعی، لقاح آزمایشگاهی (IVF)، انتقال جنین و ایجاد بانک ذخیره اسپرم و تخمک داشته باشیم.

حمید ظهرابی نیز در این نشست گفت: موضوع حفاظت از محیط زیست و تنوع زیستی یکی از اهداف اصلی سازمان حفاظت محیط زیست است و محیط زیست و اجزای تنوع زیستی، به‌ویژه ژن‌ها، فارغ از ارزش‌های ذاتی از لحاظ اقتصادی نیز ارزش و اهمیت بسیار زیادی دارد. شناخت بیشتر انسان نسبت به آفریده‌های خداوند موجب شده تا شناخت، ارزش و اهمیت آن به‌طور روزافزون افزایش یابد.
وی افزود: موضوع حفظ تنوع زیستی در سازمان حفاظت محیط زیست از ۶۰ سال گذشته آغاز شده و تا کنون ادامه یافته است. امروزه بیش از ۱۱درصد از مساحت این سرزمین زیرعنوان مناطق حفاظت‌شده و مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد و در ایران با همین رویکرد تنوع زیستی حفاظت می‌شود و در بعضی از مناطق هم، زمینه برای بهره‌برداری پایدار مهیا می‌شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس تصریح کرد: یکی از چالش‌های اصلی که در موضوع حفاظت از تنوع زیستی در سازمان حفاظت محیط زیست با آن دست به گریبان بودیم موضوع بیماری‌های حیات وحش و انجام تحقیقات در زمینه‌ی فعالیت‌های مرتبط با دامپزشکی است و همچنین در زمینه‌ی حیات وحش نیاز به دامپزشکان مجرب و کارآزموده وجود دارد.

  • وی گفت: ایجاد رشته‌ی تخصصی دامپزشکی حیات وحش از ضرورت‌های اساسی کشور و توقع سازمان حفاظت محیط از دانشکده دامپزشکی شیراز است؛ زیرا با وجود چنین ظرفیت علمی بزرگی در همسایگی پارک ملی بمو، باییستی به‌شکل مطلوب برای ارتقای دانش دامپزشکی کشور و حل مشکلات حیات وحش کشور مورد استفاده و بهره‌برداری قرار گیرد.
    ظهرابی با اشاره به اینکه تکنولوژی‌ها و روش‌های نوین حفاظتی در خارج از زیستگاه بایستی برای حفاظت حیات وحش استفاده شود گفت: در کنار طرح‌های تکثیر و پرورش حیات وحش، ایجاد بانک‌های ژن و بانک‌های اسپرم و تخمک که ضرورت آن امروزه به اثبات رسیده است نیز می‌تواند شرایط را برای احیای یک گونه؛ حتی گونه‌ی منقرض‌شده را در آینده فراهم کند و یا این که مانع انقراض یک گونه شاخص شود.

وی تأکید کرد: ظرفیت علمی دانشگاه شیراز برای تبدیل به مرکز بانک ژن و مطالعات ژنتیک مولکولی جنوب کشور باید مورد استفاده قرار گیرد.

 

منبع : خبرگزاری صداوسیما