دکتر رمضانی مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی:

افزایش بیماریهای مشترک بین انسان و دام در خراسان شمالی بعلت خشکسالی

به گزارش دامپزشک نیوز، مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: در سال زراعی جاری افزایش گستره خشکسالی علاوه بر خسارت های اقتصادی، بر پیکره فعالیت های دامی ، نگرانی ها برای رشد بیماری مشترک بین انسان و دام را در این استان افزایش داد.

0

به گزارش دامپزشک نیوز، دکتر حمید رمضانی روز چهارشنبه اظهار داشت: با توجه به این که بیش از 90 درصد  نگهداری دام در سطح این استان به صورت سنتی و عشایری ( گردشی) انجام می شود، همین تردد قشلاقی و ییلاقی نیز می تواند احتمال بیماری مشترک بین انسان و دام را افزایش دهد.
وی توضیح داد:خشکسالی  با تاثیر گذاری بر کمیت و کیفیت منابع آبی و علوفه، استرس های زیادی به دام وارد می کند و در چنین شرایطی با کاهش سطح ایمنی دام، ضمن بالا رفتن احتمال بیماری زایی ، سقط جنین نیز در دامها افزایش خواهد یافت و این روند خسارت های زیادی را به دامداران وارد می کند.
مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی با اشاره به این که خسارت خشکسالی به دام عشایری به دلیل نوع زندگی در گردش بیشتر است، خاطرنشان کرد : دام عشایر در فصل کوچ، در مسیر قشلاق تا ییلاق از منابع مختلف آب استفاده می کند که کیفیت و کمیت آن متفاوت است از این رو بیش از سایر دام ها در معرض ابتلا به بیماری است و سلامت آن بیش از سایر دام ها در معرض تهدید است.
مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی از تب مالت ( بروسلوز)، شاربن ( سیاه زخم) ، هاری، سالک، تب کریمه کنگو به عنوان مهمترین بیماری های مشترک بین انسان و دام نام برد و اظهارداشت : گفت: برای پیشگیری از مخاطرات بهداشتی، بهار امسال بیش از یک میلیون راس دام استان در برابر بیماری های مشترک بین انسان و دام واکسینه شدند.
براساس گزارش اداره کل هواشناسی استان خراسان شمالی در سال زراعی جاری کاهش حدود 50 درصدی بارندگی موجب رشد خشکسالی در حدود 82 درصد از مساحت این استان شد به طوری که اکثر مناطق این خطه شمالشرق کشور با خشکسالی خفیف تا شدید مواجه شدند.
پیشنهاد تخصیص اعتبار ۲۰۰ میلیارد ریال  برای کاهش اثر خشکسالی 
رمضانی با اشاره به ارایه راهکارهای پیشگیرانه برای کاهش اثرات خشکسالی بر دام و بیماری مشترک بین انسان و دام گفت : برای اجرای اقدامات مربوط به کاهش اثرات خشکسالی در حوزه دامپزشکی ، ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز به مدیریت بحران سازمان جهاد کشاورزی استان پیشنشهاد شد.

وی تامین این بودجه را برای اجرای طرح افزایش سطح ایمنی در دام، خرید سموم، تامین داروی ضد انگل، خرید واکسن و مبارزه با بیماری های با منشاء باکتری و ویروس ضروری دانست و اظهارداشت : علاوه بر آن دامپزشکی طرح هایی چون تامین مواد محرک رشد آبزیان و نیز حمایت از زنبورداران برای تغذیه زنبورها و مبارزه با کنه را هم برای پیشگیری اثرات خشکسالی بر دام و جلوگیری از افزایش بیماری مشترک بین انسان و دام  در دستور کار دارد.
مدیرکل دامپزشکی استان خراسان شمالی کنترل بیماری در مناطق حاشیه زیستگاه های حیات وحش را مهمترین برنامه پیشگیرانه برای کاهش بیماری انسان و دام دانست و اظهارداشت : امسال با توجه به خشکسالی، واکسیناسیون علیه بیماری ها بیشتر شد به طوری که تاکنون  ۸۵ درصد از حجم پیش بینی شده استان برای واکسیناسیون دام علیه بیماری نشخوارکنندگان کوچک انجام شده است.

رمضانی افزود : در مجموع کنترل بیماری ها و اجرای اقدامات پیشگیرانه در مناطق حساس مثل مناطق نزدیک زیستگاه های حیات وحش، مناطق با تراکم بالای جمعیت دامی به خصوص میادین عرضه دام باید افزایش یابد.
وی در مورد افزایش رشد کشتار دام مولد افزود :  به طور طبیعی با توسعه روند خشکسالی عرضه دام  برای فروش به خصوص کشتارگاهها و فروش تضمینی برای تامین نهاده های دامی افزایش می یابد، ولی تلاش می شود تا از ورود دام مولد و دارای بازدهی جلوگیری شود.
مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی صریح کرد: برای کشتار دام ماده و مواد ، نیاز به گواهی کارشناسان دامپزشکی است  و کشتارگاه ها،  ما دامپزشکان نیز برای کشتار دام های ماده ای مجوز می دهند که بازدهی و سوددهی ندارد و این برنامه نیز با حساسیت بیشتر و نظارت دامپزشکی انجام می شود.

خراسان شمالی ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد دامی دارد که بیش از 90 درصد از این دامها به صورت سنتی پرورش داده می شوند.

 

منبع: ایرنا