توسط اکبرشاهی مدیرکل دفتر مبارزه با بیماریهای دامی سازمان اعلام شد:

هشدار سازمان دامپزشکی درباره خطر بیماری تب کریمه کنگو با افزایش گرما

به گزارش دامپزشک نیوز ، دکتر اکبرشاهی مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور نسبت به خطر بروز بیماری تب کریمه کنگو با افزایش گرما و کشتار غیر مجاز دام در منزل با نزدیک شدن به روز عید قربان هشدار داد.

0

به گزارش دامپزشک نیوز ،  علیرضا اکبرشاهی  مدیرکل دفتر مبارزه با بیماریهای دامی  سازمان دامپزشکی گفت : تب کریمه کنگو، بیماری مشترک میان انسان و دام است و انتقال این بیماری ویروسی به انسان با خونریزی شدید همراه است و در مواردی منجر به مرگ فرد آلوده می‌شود.

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور با بیان این که با شروع فصل گرما و فعالیت کنه‌ها در بدن دام، این بیماری مشاهده می‌شود، افزود: امسال در استان‌های گیلان، مازندران و اردبیل سه مورد انسانی از این بیماری دیده شده که منجر به فوت نشده است.

وی تاکید کرد: برای جلوگیری از بروز و انتقال این بیماری، مردم از کشتار غیر مجاز دام در منزل خودداری کنند و دام خود را برای ذبح به کشتارگاه‌های مجاز منتقل کنند.

اکبرشاهی اظهار کرد: در کشتارگاه ها، دامپزشکان حضور دارند و ضمن معاینه دام با تجهیزات و امکانات، لاشه دام ۲۴ ساعت به طور کامل در دمای سردخانه و یخچال نگهداری می شود و ویروس در فرآیند جمود به راحتی از بین می‌رود.

وی ادامه داد: اگر کشتار غیر مجاز دام انجام شود، خطر انتقال این بیماری ویروسی از طریق ترشحات دام مبتلا و یا طی فرآیند پاکسازی و قطعه کردن گوشت وجود دارد.

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور در عین حال از عموم مردم خواست، گوشت مورد نیاز خود را از مراکز مجاز تهیه و با خیال راحت مصرف کنند.

وی همچنین به دامداران توصیه کرد که مبارزه با کنه را در دستور کار خود قرار دهند و به طور متناوب مکان دام ها اعم گوسفند، بز و گاو را با سموم متفاوت سمپاشی کنند.

اکبرشاهی افزود: دامداری‌ها باید پاک و خالی از کود و فضولات دامی باشد و دیوارها نیز سیمانکاری شود تا کنه‌ها هنگام سمپاشی در داخل سوراخ های دیوار از دسترس سم دور نمانند.

وی با بیان این که دامداران به علت سر و کار داشتن با دام در معرض گردش کنه‌ها و ورود این ویروس در بدن شان هستند، گفت: دامداران هنگام معاینه دام و مواجهه با کنه، از ترکاندن آن با دست خودداری کنند، زیرا ممکن است منجر به انتقال آلودگی به بدن شود.

اکبرشاهی اضافه کرد: ایران طی چندین سال گذشته با تب کریمه کنگو درگیر شده و این بیماری در جمعیت دامی علائمی ندارد به جز تب مختصر که در اکثر موارد دامداران متوجه آن نمی شوند.

وی درباره آمار مبتلایان به تب کریمه کنگو در سال ۹۹ افزود: سال گذشته ۴۰ نفر در ۱۲ استان کشور به تب خونریزی دهنده کنگو مبتلا و از این تعداد ۵ نفر فوت شدند.

منبع: همشهری آنلاین