دکتر ورمقانی مدیرکل دامپزشکی کردستان :

انجام مرحله اول واکسیناسیون رایگان تب برفکی در کردستان

به گزارش دامپزشک نیوز، مدیر کل دامپزشکی کردستان گفت: عملیات واکسیناسیون جمعیت دامی علیه بیماری تب برفکی از روز پنجم تیر ماه در ۶ شهرستان استان به صورت رایگان آغاز می‌شود.

0

به گزارش دامپزشک نیوز ، مجتبی ورمقانی مدیر کل دامپزشکی کردستان اظهار داشت: طرح واکسیناسیون جمعیت دام سبک و سنگین علیه بیماری تب برفکی همچون سال های گذشته و با وجود مشکلات شدید اعتباری و مالی در ۶ شهرستان بانه، دهگلان، دیواندره، سروآباد، سقز و مریوان با بهره گیری از توان بخش غیر دولتی، به مدت ۲۰ روز کاری و به صورت کاملاً رایگان آغاز خواهد شد.

وی از تحت پوشش قرار دادن نقاط محروم مرزی و روستایی خبر داد و گفت: پیش بینی می شود در این طرح بیش از ۵۵۰ هزار راس گاو و گوساله و گوسفند و بز در شهرستان های یاد شده علیه بیماری تب برفکی واکسینه شود.
مدیرکل دامپزشکی کردستان اضافه کرد:  با وجود کمبود منابع مالی و اعتباری، بالا بودن قیمت واکسن و همچنین پایین بودن بنیه مالی روستاییان عزیز، پیگیری برای رایگان بودن واکسن، مساعدت مسوولان ارشد سازمان دامپزشکی و حمایت مسوولان استانی را  در برداشت.

ورمقانی گفت: به محض ورود واکسن به استان، در چهار شهرستان دیگر نیز این طرح به مرحله اجرا در خواهد آمد.

روابط عمومی اداره کل دامپزشکی کردستان در اطلاعیه‌های مختلف از شهروندان خواست تا هرگونه تخلف بهداشتی در زمینه دام و فرآورده‌های خام دامی را در اسرع وقت به سامانه ۱۵۱۲ اطلاع دهند.

تب برفکی یک بیماری مخصوص دام و احتمال سرایت آن به انسان بسیار کم است، ایجاد تب شدید، آبریزش از چشم، وجود کف در دهان، زخم شدن دهان و سم و لنگش حیوان از علایم این بیماری است.

کاهش شیر در دام ها، کاهش تولید فرآورده های گوشتی، کاهش باروری و بروز تلفات در دام های جوان از جمله خسارت های اقتصادی ناشی از بیماری تب برفکی است.

واکسیناسیون تب برفکی اهمیت زیادی در تغذیه و سیستم ایمنی بدن دام ها داشته و تب برفکی یک بیماری عفونی و به شدت واگیردار دامی است که باید از شیوع و بروز آن در بین دام ها به وسیله مایه کوبی جلوگیری کرد.

استان کردستان یکی از مناطق دام خیز و دامپرور کشور محسوب می شود که سالانه ۲۵ هزار تن گوشت قرمز، ۸۰ هزار تن گوشت مرغ و ۱۵۰ هزار تن شیرخام تولید می شود در حالیکه مصرف سالانه آن حدود ۴۵ هزار تن گوشت مرغ و ۱۷ هزار و ۶۰۰ تن نیز گوشت قرمز است.

جمعیت دامی استان کردستان حدود سه میلیون راس دام سبک (گوسفند و بز) و راس دام سنگین (گاو و گوساله) است

 

منبع: ایرنا