آنفلوانزای مرغی هزاران پرنده را در هند تلف کرد

به گزارش دامپزشک نیوز، به دنبال تلف شدن دست‌کم یک هزار و ۷۰۰ پرنده مهاجر از جمله غازها، بسیاری از مناطق گردشگری در ایالت هیماچال پرادش در شمال هند تعطیل شد.

0

 به گزارش دامپزشک نیوز به نقل از ایرنا، گزارش‌های اولیه از تجزیه و تحلیل نمونه‌های لاشه پرندگان نشان می‌دهند که این پرندگان به آنفلوانزای مرغی مبتلا شده‌اند.

شیوع بیماری آنفلوانزای پرندگان تاکنون درچهار ایالت هند از جمله هیماچال پرادش، راجستان‌، کرالا و مادیا پرادش گزارش شده است.

، به گفته «ساموتیرا داسگوپتا» (Soumitra Dasgupta) یکی از یکی از مدیران ارشد حیات وحش در وزارت محیط زیست هند، در حال حاضر انستیتوی ملی بیماری‌های حیوانات در حال تحقیق در این خصوص است و تا زمان کشف دقیق علت تلف شدن پرندگان مهاجر در این کشور، زیستگاه پرندگان تحت مراقبت شدید قرار گرفته است.

بر اساس بخشنامه وزارت محیط زیست، نظارت بر تلف شدن حیوانات در حیات وحش باید در اولویت قرار گیرد و ایالات مختلف در این کشور موظف هستند موارد مربوط به تلف شدن حیوانات را به این نهاد گزارش دهند.

آنفلوانزای مرغی یک بیماری تنفسی بسیار عفونی و شدید در پرندگان به شمار می‌آید که توسط ویروس «اچ وان ان وان – H۱N۱» منتشر می‌شود.  

به گزارش سازمان جهانی بهداشت، این ویروس انسان ها را مبتلا نمی‌کند اگرچه تاکنون مصادیقی از ابتلای انسان ها به این ویروس نیز گزارش شده است.

در حال حاضر در برخی از ایالات هند، خرید و فروش طیور ممنوع شده است.

برپایه این گزارش، دستکم ۴۲۵ کلاغ نیز در ایالت راجستان به علت شیوع آنفلوانزای مرغی تلف شده‌ اند.

در ایالت مادیا پرادش، نیز ویروس آنفلوانزای مرغی در لاشه حدود ۵۰ کلاغ پیدا شد. این مساله مقامات هند را در این منطقه به حال آماده باش درآورده است.

مقامات محلی در ایالات کرالا نیز پس از تلف شدن صدها اردک، شیوع آنفلوانزای مرغی را در دو منطقه از این ایالت تأیید کردند.

در اواسط آذرماه سال جاری، گزارش هایی در خصوص شیوع ویروس آنفلوانزای مرغی در ۶ ایالت در ژاپن نیز گزارش شده است.

برای نمونه در ۱۸ آذرماه امسال، مسئولان استان هیروشیما در غرب این کشور حدود ۱۳۴ هزار قطعه مرغ را معدوم کردند.

همچنین مقامات بهداشتی ژاپن از شیوع این آنفلوانزا در استان میازاکی خبر داده اند. این استان ششمین استان کشور است که شیوع انفلوانزای مرغی را تایید کرده است.