آغاز فاز دوم واکسیناسیون رایگان یک میلیون پرنده در کرمانشاه

به گزارش دامپزشک نیوز، مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: یک میلیون و ۲۵۰ هزار قطعه پرنده در کرمانشاه در مقابل بیماری خطرناک و واگیردار نیوکاسل به صورت رایگان واکسینه می‌شوند.

0

به گزارش دامپزشک نیوز، امید حاج محمدی با اشاره به اینکه بیماری نیوکاسل یک بیماری ویروسی بسیار حاد با انتشار جهانی است اظهار داشت: این بیماری بسیار واگیر است و تلفات بالایی دارد و تمام پرندگان از جمله وحشی و بومی تحت تاثیر این بیماری قرار می‌گیرند.

وی عنوان کرد: پرندگان وحشی و بومی در اثر تماس‌های متمادی که با ویروس پیدا می‌کنند مقاوم می‌شوند اما منبع خطرناکی از ویروس برای طیور صنعتی کشور، منطقه و استان محسوب می‌شوند.

حاج‌محمدی گفت: سازمان دامپزشکی از نیمه دوم سال گذشته با توجه به توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی دام به این نتیجه رسید که به وسیله واکسن طیور صنعتی را در مقابل ویروس نیوکاسل مقاوم کند.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه افزود: سال گذشته یک نوبت و امسال نیز دو بار واکسیناسیون انجام شد که فاز دوم از مهر ماه آغاز شده است و واکسیناسیون حدود یک میلیون و 250 هزار قطعه پرنده صنعتی در دستور کار قرار دارد.

وی گفت: این واکسن به شکل خوراکی و کاملا رایگان است و نیروهای دامپزشکی با مراجعه به روستاها اقدام به واکسیناسیون می‌کنند.

منبع: تسنیم