معاون سلامت اداره کل دامپزشکی اصفهان خبر داد:

واکسیناسیون رایگان دامداران علیه بیماری هاری در اصفهان

به گزارش دامپزشک نیوز ، معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان گفت: به مناسبت روز جهانی هاری واکسیناسیون این بیماری به صورت رایگان در بخش دولتی و خصوصی در اصفهان انجام می شود.

0

به گزارش دامپزشک نیوز به نقل از مهر، محمد کشتکار با اشاره به روز جهانی هاری اظهار داشت: ۲۸ سپتامبر مصادف با ۷ مهرماه روز جهانی «هاری» است که به ثبت سازمان جهانی بهداشت رسیده است.

وی افزود: «هاری» بیماری ویروسی مشترک بین انسان و دام است که دستگاه عصبی مرکزی را مورد هدف قرار می‌دهد و با مرگ همراه است؛ این در حالی است که تمام موارد بروز این بیماری قابل پیشگیری است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان با بیان اینکه هاری نوعی بیماری ویروسی است که ویروس آن از طریق بزاق حیوان هار و محل گازگرفتگی وارد بدن شده و به سمت اعصاب انتهایی در ماهیچه‌ها می‌رود و شروع به تکثیر می‌کند، تصریح کرد: این ویروس در انسان و سایر پستانداران خونگرم قابلیت رشد و تکثیر دارد و بیمار محکوم به مرگ است.

وی با تاکید بر اینکه عمده ترین راه پیشگیری از بیماری هاری تزریق واکسن است، بیان داشت: به دامداران و افرادی که در تماس با دام هستند توصیه می‌شود نسبت به واکسیناسیون حیوانات خانگی اقدام کنند.

کشتکار با تاکید بر یادآوری واکسیناسیون هاری گفت: لازم است از کشتکار دام به صورت غیرمجاز و مصرف لاشه حیواناتی که دچار گزش هاری شده است اجتناب شود.

گزیدگی‌های هاری گزارش شود

وی با اعلام اینکه ضروری است گزیدگی‌های هاری گزارش شود، بیان داشت: موارد مشکوک به هاری به آزمایشگاه‌های دامپزشکی استان اصفهان ارجاع داده می‌شود و پس از بررسی‌های پزشکی لازم نسبت به آن اقدام می‌شود.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان با اشاره به اینکه در سال گذشته ۲۶ مورد دام هار گزارش و ثبت شد، گفت: در شش ماهه سال جاری سه مورد هاری در دام گزارش شده است که واکسیناسیون برعلیه هاری در سال گذشته با تخصیص دولتی برای سگ‌های گله و نگهبان انجام شد.

وی اضافه کرد: ۱۴ هزار و ۶۳۹ قلاده سگ گله و نگهبان در سال گذشته نسبت به هاری واکسینه شدند و در بخش خصوصی هم واکسیناسیون دو هزار و ۲۵۶ قلاده سگ انجام شد.

واکسیناسیون ۱۶ هزار و ۸۹۵ قلاده سگ نسبت به بیماری هاری در سال گذشته

کشتکار با اشاره به واکسیناسیون ۱۶ هزار و ۸۹۵ قلاده سگ نسبت به بیماری هاری در سال گذشته، اظهار داشت: در بخش دولتی ۸ هزار و ۹۳۴ قلاده در شش ماهه نخست سال جاری نسبت به بیماری هاری واکسینه شدند و در بخش خصوصی ۷۲۷ قلاده واکسینه شدند.

وی به واکسیناسیون ۹ هزار و ۶۶۱ قلاده سگ در شش ماه نخست امسال نسبت به بیماری هاری واکسینه شدند، تصریح کرد: در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته واکسیناسیون نسبت به بیماری هاری با افزایش ۲۰ درصدی همراه بوده است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان به برگزاری وبینار دو روزه مشترک شبکه‌های دامپزشکی با دانشگاه علوم پزشکی به مناسبت روز جهانی «هاری» اشاره‌ای داشت و افزود: به مناسبت روز جهانی «هاری» انجام واکسیناسیون هاری در سگ‌های نگهبان و گله و خانگی در استان اصفهان به صورت رایگان هم در بخش دولتی و هم بخش خصوصی انجام می‌شود.