جولان مراکز کشتار غیرمجاز دام در ایلام/ غفلت مسئولان سلامت شهروندان را تهدید می‌کند

به گزارش دامپزشک نیوز ، مراکز کشتار غیرمجاز دام و عرضه گوشت خارج از نظارت دامپزشکی، از چالش‌های حوزه سلامت در ایلام است که برای برخورد نیازمند اهتمام جدی و پرهیز از مماشات مسئولان استان است.

0

به گزارش دامپزشک نیوز به نقل از تنسیم، کشتار غیرمجاز دام در ایلام، یک چرخه غیربهداشتی است که فرآیند تهیه، انتقال، کشتار دام و توزیع و مصرف گوشت حاصل از چنین کشتاری  خطراتی برای مصرف‌کننده آن در پی دارد. این خطرات به‌دلیل کشتار دام تب‌دار، دام با تغذیه نامناسب، دام مسن و نگهداری در شرایط و وضعیت نامناسب تغذیه‌ای و حمل و نقل دام ناشی می‌شود.

به همین جهت برخورد و ممانعت از فعالیت مراکز کشتار دام غیر مجاز علاوه بر تامین بهداشت و سلامت شهروندان، تقید به قانون و فرهنگ‌سازی در خصوص مخاطرات مصرف این نوع گوشت را خواهد داشت.

“فریادی” از شهروندان ایلامی با انتقاد از مماشات مسئولان در برخورد با مراکز کشتار  غیرمجاز دام در ایلام گفت: عرضه گوشت خارج از نظارت چالش جدی  در حوزه سلامت شهروندان ایلامی است.

وی با بیان اینکه “عرضه و کشتار غیر مجاز دام در ایلام علنی است” گفت: چرا مسئولان به رغم نوید طرح‌های بازدارنده فقط حرف می‌زنند و عملی از آنان دیده نمی‌شود.

شهروندان ایلامی متفق‌القول خواستار برخورد جدی با مراکز کشتار  غیر مجاز دام در ایلام هستند و از مسئولان درخواست اقدام ویژه به‌دور از مماشات دارند.

این در حالی است که حدود 3 سال قبل، قاسم سلیمانی دشتکی استاندار ایلام در تاریخ 30 آبان 1396 در جلسه بررسی کشتار دام و طیور استان گفت: “کشتار غیرمجاز دام در ایلام باید یکبار برای همیشه جمع شود”.

استاندار ایلام از تشکیل کارگروه سخن گفت و تمام دستگاه‌های مرتبط را برای مقابله مراکز کشتار  غیر مجاز دام در ایلام بسیج کرد، اما نه تنها کشتار غیر مجاز دام برای همیشه جمع نشد، بلکه امروز استان ایلام شاهد جولان مراکز کشتار  غیرمجاز دام در ایلام است.

رامین پورنجف مدیرکل دامپزشکی استان ایلام که یک ماه از انتصاب وی نگذشته، اخیراً از برخورد جدی مراکز کشتار  غیر مجاز دام در ایلام سخن به میان آورد و اظهار داشت: “اداره کل دامپزشکی استان ایلام با تمام ظرفیت خود و همیاری و همکاری ارگان‌های ذیربط در راستای برخورد و جلوگیری از کشتار غیرمجاز در دام و طیور اقدامات لازم را به عمل خواهد آورد”.

مدیرکل دامپزشکی استان ایلام از وعده‌ای سخن گفت که از سال 1396 تاکنون با بیان “بزودی” بارها سوژه خبری شده و چند صباحی دیگر به فراموشی سپرده می‌شود.

با این حال مردم ایلام انتظار دارند با مراکز کشتار  غیرمجاز دام در استان برخورد شود و سلامت و بهداشت آنان مورد غفلت مسئولان قرار نگیرد؛ هرچند مقابله با این پدیده از توان یک سازمان خارج بوده و همیاری استانی را می‌طلبد. بنابراین لازم است تا علاوه بر برخورد و ممانعت از فعالیت مراکز کشتار  غیرمجاز دام در ایلام تلاش برای فرهنگ‌سازی در بین مردم نیز انجام شود.