۱۱۷ هزار راس دام در اشنویه مایه‌کوبی شدند

رییس شبکه دامپزشکی اشنویه گفت: ۱۱۷ هزار راس دام سبک و سنگین علیه بیماری تب برفکی و شاربن مایه‌کوبی شدند.

0

به گزارش دامپزشک نیوز به نقل از خبرگزاری ایرنا- عباس شیخ‌رشیدی روز شنبه اظهار داشت: از این تعداد دام، ۱۱۰ هزار رأس گوسفند و بز و هفت هزار رأس گاو و گوساله هستند که به‌صورت همزمان از اول سال جاری تاکنون در تمام روستاهای تابعه شهرستان اشنویه واکسینه شده اند.

وی اضافه کرد: بیماری تب برفکی از مسری‌ترین بیماری‌های ویروسی است که موجب بیمار شدن دام‌های زوج سم از جمله گاو، گوسفند و بز می‌شود و کاهش شدید تولید و تلفات در گوساله‌ها، بره‌ها و بزغاله‌ها را به دنبال دارد.

وی افزود: عملیات واکسیناسیون دام‌ها در اشنویه حتی در زمان شیوع کرونا بدون تاخیر و وقفه انجام شد و دامداران مطمئن باشند کارشناسان دامپزشکی اصول ایمنی را برای معاینه و راهنمایی‌های لازم در محل نگهداری دام‌های آنان انجام خواهند داد.

رییس اداره دامپزشکی اشنویه ادامه داد: تب برفکی یا «بیماری دهان و پا» یک بیماری عفونی و گاهی کشنده ویروسی است که در ابتدا به مدت ۲ تا سه روز تب شدید ایجاد نموده و متعاقباً تاول‌هایی در داخل دهان و روی پا ظاهر می‌شود که ممکن است پاره شده و موجب لنگش حیوان شود.

شیخ‌رشیدی تاکید کرد: این بیماری بسیار واگیردار است و قطرات آیروسل دفع شده از حیوان آلوده، تماس با تجهیزات دامداری، غذا، وسایل نقلیه، البسه آلوده و حیوانات شکارچی اهلی و وحشی موجب گسترش بیماری می‌شود.

وی افزود: کنترل این بیماری منوط به واکسیناسیون، مراقبت شدید نقل و انتقال حیوانات، قرنطینه نمودن دام‌های مبتلا، اعمال محدودیت در خرید و فروش حیوانات و گاهی معدوم کردن میلیون‌ها راس دام است.

اشنویه دارای بیش از هفت هزار راس دام سنگین و ۲۰۰ هزار راس دام سبک است.