برای اولین بار انجام شد؛

ساماندهی استاندارد سگ‌های ولگرد بدون کشتار

یک فعال محیط زیست از اجرای دستورالعمل کنترل جمیعت سگ های ولگرد خبر داد و گفت: برای نخستین بار این دستورالعمل، بند به بند و بدون کشتار سگ های ولگرد اجرایی می‌شود.

0

به گزارش دامپزشک نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، ساماندهی سگ‌های ولگرد یکی از معضلات محیط زیست شهری حال حاضر کشور است، هر از چندگاهی شاهد انتشار اخباری درباره کشتن سگ‌های بدون صاحب در شهرهای مختلف به اشکال ناراحت کننده‌ای هستیم، تابستان سال گذشته خبری از کشتار سگ‌ها در یکی از مراکز نگه داری شهرداری تهران جنجال آفرین شد. ویدئویی از تزریق اسید توسط پیمانکاران شهرداری به سگ‌های بی سرپرست منتشر شد که واکنش‌های بسیاری را برانگیخت؛ شدت واکنش‌ها تا جایی رسید که عده زیادی از مردم و حامیان حقوق حیوانات در مقابل شهرداری تجمع کردند و تعدادی از آنها دستگیر شدند.

غذادهی به سگ‌های ولگرد تهدید علیه بهداشت عمومی است

محمد داسمه فعال محیط زیست و وکیل فعال در پرونده‌های تخلفات محیط زیستی در گفت وگو با مهر با بیان اینکه با کمک شهرداری در شهرستان بهبهان توانسته‌ایم، معضل سگ‌های ولگرد را در این شهر جنوبی حل کنند، اظهار داشت: با وجود اینکه دستورالعمل کنترل جمیعت سگ‌های ولگرد در سال ۸۷ از سوی معاونت سازمان شهرداری‌های و دهیاری‌ها تهیه شده اما هیچ وقت سازوکار حقوقی برای برخورد با آن تعریف نشده بود و همچنان در همه شهرهای ایران معضلی به نام غذادهی سازماندهی شده به سگ‌های ولگرد وجود دارد در حالی که کارشناسان مختلفی معتقدند که این نوع غذادهی تهدید علیه بهداشت عمومی و افزایش جمعیت سگ‌ها می‌شود.

داسمه از ارسال نامه‌ای به دادستان شهرستان بهبهان برای حل این معضل خبر داد و گفت: غذادهی به سگ‌ها را مبنای مساله قرار دادیم، چون این شرایط باعث شیوع بیماری‌های مشترک میان انسان و حیوان می‌شود و به نوعی تهدید علیه بهداشت عمومی و نه تنها موجب ایجاد مزاحمت از طریق این سگ‌ها می‌شود که تمامی اقدامات شهرداری برای کنترل جمعیت سگ‌ها را بی اثر می‌کند.

وی با اشاره به اینکه دادستان با استعلام از شبکه دامپزشکی و دانشکده علوم پزشکی و اداره حفاظت محیط زیست شهرستان برای بررسی این درخواست استعلام گرفته است، ابراز داشت: با رایزنی این مراجع نظارتی را قانع کردیم که این مساله چالش زا است.

صدور ابلاغیه قضائی برای کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد در بهبهان

این فعال حقوق محیط زیست با اشاره به اینکه طی روزهای آینده دستور ممنوعیت غذادهی سازماندهی شده به حیوانات در این شهرستان اعلام خواهد شد، گفت: ابلاغیه قضائی در این زمینه صادر می‌شود و گروه‌ها و افرادی که به صورت غیر رسمی و بی ضابطه و غیرمسئولانه به غذادهی، عقیم سازی و نگه داری سگ‌ها مشغول اند، تحت تعقیب قرار می‌گیرند و باید زیرچتر دستورالعمل کنترل جمیعت سگ‌های ولگرد قرار بگیرند.

این فعال محیط زیست گفت: ما معتقدیم شهرداری بهبهان اولین شهرداری کشور است که این دستورالعمل را بند به بند و بدون کشتار سگ‌های ولگرد اجرا کرده است.

وی افزود: این حیوانات در نقاهتگاه تیمار می‌شوند و دکتر دامپزشک با واکسن زدن این سگ‌ها و با امکانات مناسبی که در اختیار دارد، این حیوانات را به پناهگاه یک هکتاری در نظر گرفته شده از سوی شهرداری منتقل می‌کند، علاوه بر این گشت ویژه کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد با خودرو مجهز در نظر گرفته شده است. و همچنین لاشه سگ‌های تلف شده طبق دستورالعمل پسماند ویژه دفن می‌شوند.

وی افزود: تاکنون ۱۶۶ سگ بلاصاحب برطبق این دستورالعمل جمع آوری شده‌اند.